“Xi'nin ziyareti, Çin-Ruanda ilişkilerini yeni bir çağa taşıyacak”

2018-07-21 10:32:15 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame'nin davetlisi olarak 22-23 Temmuz günlerinde Ruanda'ya resmi bir ziyaret yapacak. Bu ziyaret, Çin'den Ruanda'ya cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılacak ilk ziyaret niteliği taşıyor.


Çin'in Ruanda Büyükelçisi Rao Hongwei, Xi'nin ziyaretinden önce Çinli ve Ruandalı gazetecilere demeç verdi.


Ruanda çevrelerinin Xi'nin ziyaretinden büyük beklentileri olduğunu belirten Büyükelçi Rao, büyük önem taşıyan ve derin etki yaratacak bu ziyaretin, ikili ilişkileri mutlaka yeni bir çağa götüreceğini ve iki ülkenin vatandaşlarına mutluluk getireceğini söyledi.


Demecinde Xi'nin ziyaretinin önemini vurgulayan Rao, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Çin Cumhurbaşkanı'nın Ruanda'ya ilk kez yapacağı bu ziyaret, büyük önem taşıyor ve derin etkiye sahip. Ruanda'da çeşitli çevreler ve kademelerdeki şahsiyetler, ziyaretten dolayı büyük beklentiye sahip. Bu ziyarete büyük önem veren Ruanda hükümeti, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i en yüksek protokolle karşılayacak.”


Rao'nun verdiği bilgilere göre, Xi ziyaret sırasında, Paul Kagame ile ikili ilişkiler ve bölgesel durum hakkında görüşme yaparak ikili ilişkilerde yön ve hedef belirleyecek.


Büyükelçi Rao ziyaretten beklentileriyle ilgili olarak, “Bu ziyaretin tarihi bir ziyaret olacağına inanıyoruz. Bu ziyaretle, ikili ilişkilerin gelecek gelişimine sağlam bir siyasi temel atılmasının yanı sıra, iki ülke arasında somut ekonomik ve ticari işbirliği derinleştirilecek. Ziyaretle ayrıca, bilim, teknoloji, eğitim ve insan kaynaklarını geliştirme gibi alanlarda büyük destek ve ilerleme sağlanmasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.


Büyükelçi Rao, iyi ortak, dost ve kardeş olan Çin ve Ruanda arasında derin bir geleneksel dostluğun bulunduğuna işaret ederek, iki ülkenin benzer yönetim ve kalkınma anlayışlarına sahip olduğunu kaydetti.


Çin'in, Ruanda'nın kendi ülkesinin somut durumuna uygun kalkınma yolu izlemesini desteklediğini, Ruanda'nın ekonomik büyüme ve ulusal güvenlik ile istikrarı sağlamak için harcadığı çabaları desteklediğinin altını çizen Büyükelçi Rao, sözlerine şöyle devam etti:


“Çin ve Ruanda, derin bir geleneksel dostluğa sahip. İki ülke halkları arasındaki dostluk, herkesin kalbinin derinliklerine kök salmış durumda. Örneğin, Çin hükümetinin yardımıyla inşa edilen Ruanda Hükümet Binası ve Musanze Teknik Okulu, Çin tarafından gönderilen sağlık ekipleri ve açılan Konfüçyüs Enstitüsü, Ruanda'nın ekonomik ve toplumsal kalkınmasına büyük itici güç sağladı. Yaptığımız istatistiklere göre, Ruanda'da karayolları ve köprülerin yüzde 80 ila 90'ı Çinli şirketler tarafından inşa edildi. Bunlar harika başarılar olarak sayılabilir.”


Büyükelçi Rao ayrıca, Cumhurbaşkanı Xi'nin bu ziyaretinin, ikili ilişkilerin gelecek gelişimi için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Rao bu konuda şöyle konuştu:


“Cumhurbaşkanı Xi'nin bu ziyaretiyle, Çin-Ruanda ilişkilerinin, hatta Çin-Afrika ilişkilerinin gelişiminin ilerletileceğine, daha sıkı Çin-Ruanda ilişkileri ve Çin-Afrika ortak kader topluluğu oluşturulmasına büyük itici güç sağlanacağına, bunun yanı sıra Çin-Ruanda ilişkilerinin yeni bir çağa taşınacağına ve iki ülke halklarına mutluluk getirileceğine inanıyoruz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor