Xi Jinping, BAE liderleriyle görüştü

2018-07-20 21:59:40 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakanı Muhammed Bin Reşid El Maktum ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan ile görüştü.


Görüşmede, iki taraf arasında, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulması, bütün alanlardaki işbirliğinin derinleştirlmesinin yanı sıra, ikili ilişkilerin daha yüksek seviyede, daha geniş alanlarda ve daha derin kademelerde hız kesmeden geliştirilmesi konularında anlaşma sağlandı.


BAE ziyaretini sürdüren Xi Jinping, iki tarafın da, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini somut şekilde uygulaması ve karşılıklı güveni arttırmasının öneminin altını çizdi. İki ülkenin ayrıca, birbirinin çekirdek çıkarları ile önemli kaygılarına ilgi göstermesi ve kendi durumuna uygun gelişme yolunu tercih etmesi konusunda birbirini desteklemesi gerektiğini ifade etti.


Çin ve BAE'nin Kuşak ve Yol'un inşasında “doğal işbirliği ortağı” olduğuna dikkat çeken Xi, iki tarafın kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi ve politikalar üzerindeki temasların yoğunlaştırılması önerisinde bulundu.


Batı Asya ve Kuzey Afrika bölgelerindeki halkın istikrar ve barış istediklerine işaret eden Xi, BAE ile stratejik işbirliğini derinleştirmeye, bölgesel odak sorunların siyasi yolla çözülmesini sağlamaya ve Ortadoğu bölgesinde güvenlik ve istikrar gerçekleştirilmesini hızlandırmaya hazır olduklarını dile getirdi.


Çin'in kalkınmasında kazanılan başarıları ile uygulanan dışa açılma politikasını takdirle değerlendiren Muhammed Bin Reşid El Maktum ise, Çin'le çeşitli alanları kapsayan işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını vurguladı.


El Maktum, Kuşak ve Yol işbirliğine aktif olarak katılacaklarını ifade etti.

Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan da, Xi Jinping'in ülke yönetim düşüncelerini takdirle karşıladıklarını kaydetti.


BAE ile Çin ilişkilerinin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarılmasının iki tarafın da ortak iradesine uygun olduğunu kaydeden El Nahyan, “Tek Çin” politikasını kararlılıkla destekleyeceklerini söyledi.


Çin'in uluslararası konularda oynadığı önemli role de değinen El Nahyan, Çin ile kalkınma ve terörle mücadele konularında koordinasyonu yoğunlaştıracaklarını sözlerine ekledi.


Görüşmenin ardından, “Kapsamlı Stratejik Ortaklık İlişkisi Ortak Bildirisi” yayınlandı.


Liderler ayrıca, Kuşak ve Yol inşası dahil birçok alanda işbirliği belgesi imzalanmasına tanıklık etti.


Öte yandan, Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan, Xi Jinping'e BAE'nin en yüksek dereceli nişanı niteliğindeki “Şeyh Zayed Nişanı”nı takdim etti ve kendisine bir Arap atı hediye etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor