Xi'nin makalesi Senegal gazetesinde yayınlandı

2018-07-20 20:11:15 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, Senegal Cumhuriyeti ziyareti öncesinde, Senegal gazetesi “Le Soleil”de “Çin ve Senegal Dayanışma İçinde” başlıklı makalesi yayınladı. Makalenin içeriği şöyle özetlenebilir:

“Senegal deyince, insanların aklına ilk gelen, belki Senagal'in güçlü futbol takımı ve dünyaca tanınmış Dakar Ralli'si olabilir. Burası ayrıca, çok sayıda ünlü kültür insanını besleyen bir yerdir.

Son yıllarda, Cumhurbaşkanı Macky Sall'in liderliğinde, Senegal'in kalkınma hedeflerine büyük adımlarla yaklaşılıyor. Cumhurbaşkanı Sall'in daveti üzerine ülkeyi ziyaret edeceğim için çok mutluyum. Bu ziyaretle, iki ülke arasındaki karşılıklı anlayışın arttırılmasını, dostluğun pekiştirilmesini, işbirliğinin derinleştirilmesini ve Çin-Senegal ilişkilerinin ilerletilmesini umuyorum.

Günümüzde Çin, Senegal'in ikinci ticaret ortağı ve yer fıstığında en büyük ithalatçı ülkedir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi de, son 10 sene boyunca 16 kat arttı. Çin aynı zamanda Senegal finansmanının en büyük kaynağıdır. Çin'in sermaye desteğiyle inşa edilen köprü ve otoban yolu projeleri, Senegal'in ekonomik gelişimine büyük destek sağladı. Kırsal bölgelerde gerçekleştirilen kuyu projeleri sayesinde Senegal nüfusunun yedide birinin içme suyu sıkıntısı çözüldü. Yine Çin'in desteğiyle yapılan tiyatro ve müze gibi yapılar ise Senegal'in geleneksel kültürünün aktarılmasına katkıda bulundu.


Çin, Senegal dahil diğer Afrika ülkeleriyle birlikte zorlukların üstesinden gelen bir kader ortaklığı oluşturmuştur. Dolayısıyla iki taraf, el ele vererek daha sıkı bir kader ortaklığı oluşturmaya ve ortak kalkınma ve refah sağlamaya çalışmalı.

2013 yılında, altyapı tesislerinin inşasını hızlandırmayı, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmeyi ve çeşitli ülkelerin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini sağlayarak, ortak gelişimi amaçlayan “Kuşak ve Yol” inisiyatifini ortaya koydum. Bu işbirliği konsepti, başta Senegal olmak üzere birçok Afrika ülkeleri tarafından desteklendi. Bu yılın eylül ayında Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi düzenlenecek. Zirve; “Kuşak ve Yol” inisiyatifi, BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi, Afrika Birliği'nin 2063 Gündemi ile Afrika ülkelerinin kalkınma stratejilerini bir araya getirerek, Çin-Afrika işbirliğinde yeni bir sayfa açacak. Zirve fırsatıyla Çin-Senegal ilişkilerinde daha büyük ilerlemelerin kaydedilmesini sağlamaya da hazırız.

  • - Birbirimize eşit davranmalı ve karşılıklı güven beslemeliyiz.
  • - İki ülkenin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini sağlamalıyız.
  • - Somut işbirliğini derinleştirmeliyiz. “Kuşak ve Yol” inşası çerçevesinde ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu aracılığıyla, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi, altyapı tesislerinin inşası, endüstriyel kapasite ve sanayi bölgeleri gibi alanlardaki işbirliğini geliştirmeliyiz.
  • - Eğitim ve bilimsel araştırma kurumları, sanat toplulukları, medya kuruluşları ve gençlik örgütleri arasındaki dostça temasları yoğunlaştırmalıyız.
  • - Uluslararası ve bölgesel konulardaki işbirliğini güçlendirmeliyiz. Çin olarak; Senegal ile BM ilişkileri, çok taraflı ticaret sistemini korumak, iklim değişikliği, Afrika'da barış ve kalkınmanın sağlanması konularında da koordinasyonu pekiştirmeye hazırız.

Çin ve Senegal'in rüyaları ve kaderleri birbirleriyle bağlanıyor. Biz de el ele vererek, aramızdaki karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı işbirliğini geliştirelim.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor