Çin: 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi uygulanmalı

2018-07-20 17:38:24 CRI

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi'nin aktif olarak yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Ma Zhaoxu, dün katıldığı 2018 Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyaset Forumu Bakanlar Toplantısı'nda; uluslararası toplumdan adil, dışa açık, kapsamlı ve inovasyona dayalı gelişmeyi ilerletmesini, kalkınma sorununu küresel gündemin önceliği haline getirmesini ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları kalkınma sorunlarını çözmelerinde yardım etmesini istedi.

Son dönemde tek taraflılık ve ticarette korumacılığın küresel ekonomik büyüme için ciddi bir tehdit oluşturduğuna işaret eden Ma Zhaoxu, öteden beri tek taraflılığa ve korumacı tedbirlere karşı çıkan Çin'in, diğer ülkelerle birlikte serbest ve çok taraflı ticaretin yanı sıra, bütün ülkelerin ortak çıkarlarını korumaya hazır olduğunu vurguladı.

Ma, Çin'in diğer taraflarla birlikte dışa açık bir dünya ekonomisi inşa etmek, çok taraflı sistemi ve kurallarını korumak, küreselleşmeyi daha açık, kapsayıcı, dengeli, her tarafa yararlı ve ortak kazançlı yönde ilerletmek ile insanlığın kader ortaklığı oluşturmak için çaba harcayacağını dile getirdi.

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor