Haber analizi: ABD'li işletmelerin Çin'deki yüklü kazançlarının sırrı

2018-07-20 14:53:44

ABD Kongresi 301. Madde Soruşturma Komitesi, 20-23 Ağustos'ta oturum düzenleyerek, 10 Temmuz'da yayımlanan ve yüzde 10 ek vergiye tabi tutulacak 200 milyar ABD Doları tutarındaki Çin menşeli ürünlerin listesini ele alacak. Trump yönetimi, ABD'nin ek vergi tedbirinin Çin'in adaletsiz ticari eylemlerinden kaynaklandığını, bilhassa Çin hükümetinin kendi ürettiği ürünlere sübvansiyon uygulaması gibi girişimlerinin ABD tarafına dev hasar getirdiğini iddia ediyor.


Sadece Washington'un şikâyetleri dinlenirse, ABD'nin Çin ile yaptığı ticaretten büyük zarar gördüğü ve Amerikan işletmelerin Çin tarafından ezildiği izlenimi kolaylıkla edinilebiliyor. Ancak Washington'ın bu iddiaları, gerçeği yansıtıyor mu?


ABD'li işletmelerin Çin'in dev piyasasından büyük kazanç sağlıyor

Öncelikle çok sayıda Amerikan işletmesi, Çin ekonomisinin hızla büyümesi ve dev tüketim piyasasından büyük kazanç elde etti. Örneğin, 1984 yılında Çin piyasasına açılan Amerikan Amphenol Şirketi, dünyanın ikinci büyük elektronik bileşen ve kablo birleştirici üreticisi konumunda. Şirketten verilen bilgilere göre, geçen 10 yıl içinde Çin elde ettikleri gelir, 560 milyon dolardan 2 milyar 100 milyon dolara yükseldi. Şirketin yıllık büyüme hızı ise yüzde 16'ya ulaştı. Bu sayı, sektörün küresel büyüme hızının neredeyse iki katıyla eşdeğer.


Bunun yanı sıra Amphenol, 2015 yılında Çin'de haberleşme donanımları ve internet sunucusu sektöründe yüksek hızlı birleştirici piyasasının beşte dördünü elde etti. Peki, Amphenol Çin'deki bu başarısına hangi yollarla ulaştı?


Şirket, Çin piyasasına ilk girdiğinde Çin şirketlerini veya diğer ülkelerin elektronik konektör üreten firmalarının Çin'de açtığı fabrikaları satın alma veya birleşme yoluyla kendi bünyesine katarak hızla büyüdü. 2007 yılında Amphenol ve FCI arasında patent takası sözleşmesi imzalandı, stratejik ittifak kuruldu. “Patent” ve “standart” olmak üzere iki “duvar” örülerek Çinli işletmeler dâhil diğer rakip şirketler kapı arkasında bırakıldı. Amphenol şirketi nihayetinde elektronik birleştirici sektöründe Çin piyasasının lideri oldu ve her yıl dev kazanç elde etmeye başladı.


Çin piyasasından yüklü kazanan tek Amerikan işletmesi tabii ki yalnız Amphenol değil. Örneğin, dünyanın cam tabaka üretici devi Amerikan Corning Şirketi'nin Çin piyasasındaki payı, yüzde 50'yi aştı. Çin'deki 10.5 nesil cam tabaka piyasası tamamen Corning'in elinde. Corning, 2017 yılında 8.5 ve üstü nesil cam tabakası satışlarından 5 milyar dolar kazandı. Bu sayı, şirketin küresel gelirinin yüzde 22,6'sını oluşturdu. Çin artık Corning Şirketi'nin en önemli cam tabakası üretim merkezlerinden ve piyasalarından biri haline geldi. Apple ve GM (General Motors) Otomotiv Şirketi'ne gelince, Çin bu şirketlerin yalnızca üretim merkezi değil, aynı zamanda en büyük tüketim piyasası konumunda.


Yerel hükümetlerin ayrıcalıklarından da yararlanıyorlar

İkinci olarak, Çin'in yerel hükümetleri ülkenin gelişmemiş orta ve batı kesimlerine yabancı yatırımı teşvik etmek veya birtakım öncelikli sektörlerini geliştirmek için vergi, sermaye, toprak kullanımı gibi konularda ortak sermayeli şirketlere dev destek verdi. Bu destekler, yabancı işletmelerin Çin'de başarılı olmalarına büyük yardım sağladı, dahası Çin, kârlarının en önemli kaynaklarından biri oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor