Çin, ABD'li yetkilinin iddialarını reddetti

2018-07-19 19:09:59 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün Beijing'de yaptığı açıklamada, bazı ABD'li yetkilinin Çin'i suçlayan iddialarını reddetti.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow kısa süre önce yaptığı açıklamada, ABD ile Çin arasında ticari anlaşmazlıkları çözebilen bir anlaşmaya varılamadığını ve bu konuda sorumluluğu Çin'in üstlenmesi gerektiğini kaydetti. Kudlow, Çin'in memnun edici bir plan önermesi durumunda, ABD'nin Çin ürünlerine ek gümrük vergisi uygulamasını durdurabileceğini söyledi.

Kudlow'un bu iddialarına karşı Hua Chunying, ABD'li yetkilinin Çin'e yönelik gerçekleri çarpıtan suçlamasının şok edici olduğunu dile getirdi.

Çin'in, iki taraf arasındaki anlaşmazlıkların diyalog ve istişare yoluyla çözülmesini sağlamak için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Hua, ABD'li yetkilinin ise tüm dünyanın önünde gerçekleri yanlış aktardığını, söylenenlerin insanın hayal gücünü bile aştığını olduğunu söyledi.

Çin'in ABD ile ticaret anlaşmazlıklarına dair tutumunun net olduğuna ve değişmediğine dikkat çeken Hua, Çin'in başından beri ticari savaş başlatmak istemediğini ama bundan da korkmadığını yineledi. ABD'nin ticari savaşı kullanarak, sözünü tutmamasının olayın tırmanmasına yol açan temel sebep olduğuna dikkat çeken Hua, küreselleşmenin derinliğine geliştiği 21. yüzyılda ABD'nin bunun ayırdına varmasını istedi.

Hua, “Çin, kendi yasal çıkarlarını korumanın yanı sıra, dünyadaki diğer ülkelerle birlikte uluslararası kuralları ve çok taraflı ticari sistemi koruyacak öz güvene ve yeteneklere sahip.” ifadesini kullandı.


 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor