Çinli yetkili: Beijing'in karşı tedbirleri gerekli ve adil

2018-07-19 10:23:37

Çin Ticaret Bakanlığı yetkilisi, ABD'nin Çin'den ithal edilen demir, çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik 232. Madde kapsamındaki soruşturmasına Beijing'in karşılık vermesinin gerekli ve adil olduğunu açıkladı.


ABD, 16 Temmuz'da DTÖ'nün uyuşmazlık çözüm mekanizmasına başvurarak, Çin'in söz konusu karşı tedbirlerinin DTÖ'nün ilgili kurallarına aykırı olduğunu iddia etti.


Yetkili, Çin'in karşı tedbirlerinin çok taraflı ticaret kurallarına uyduğuna işaret ederek, ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal eden kısıtlamalarını mümkün olduğu kadar kısa süre içinde durdurması gerektiğini vurguladı.


ABD'nin ulusal güvenlik bahanesiyle korumacı tedbirler aldığına dikkati çeken Çinli yetkili, ülkenin bu girişiminin “çok taraflı ticaret kurallarına ağır zarar verdiğini” ve Çin dâhil DTÖ'ye üye ülkelerin meşru haklarının altını kazıdığını kaydetti.


DTÖ kuralları çerçevesinde ABD'ye istişare talebinde bulunduklarını, ancak ABD'nin herhangi bir karşılık vermediğini vurgulayan yetkili, Beijing'in Çin Halk Cumhuriyeti Dış Ticaret Yasası gereğince meşru haklarını ve çıkarlarını korumak ve ABD'nin ek gümrük vergisinin zararlarını dengelemek adına karşı önlemler almak zorunda kaldığını dile getirdi.Yetkili, ABD'nin DTÖ kurallarını ihlal eden eylemlerine derhal son verip DTÖ üye ülkelerle anlaşmazlıkları kökten çözmesi gerektiğine işaret ederek, Çin'in DTÖ üye ülkeleriyle el ele vererek, çok taraflı ticaret sistemini korumaya hazır olduğunu kaydetti.     


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor