“Ticari savaş başlatan ABD, tüm dünya ile düşman oluyor”

2018-07-18 19:49:42 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ticari savaş başlatan ABD'nin sadece Çin ile değil, tüm dünya ile düşman olduğunu ve küresel ekonomiyi tehlikeye attığını kaydetti.

ABD'nin başlattığı ticari savaş, uluslararası toplumda kaygı uyandırdı. Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin ülke içindeki siyasi atmosfer ve kendi çıkarları nedeniyle ticari savaş başlattığını ve tek taraflılık uyguladığını belirtti. Bu durumun İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana, uluslararası kurallarda ve küresel yönetişimde kapsamlı bir gerileme olduğuna işaret eden Sözcü, bunun sürmesi durumunda küresel ekonominin göreceği zararın kaygı verici olacağını dile getirdi.

Sözcü, gün geçtikçe tırmanan ticari savaşın, dünya ekonomisine olan güveni azaltırken, ekonomik toparlanma eğilimine ve küresel ekonominin büyümesini sağlayan temel unsurlara zarar verdiğini de ifade etti. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın tahmine göre, ABD'nin vergi yükseltmesiyle birlikte küresel ekonominin büyüme hızının 1,4 puan azalacak. ABD'li bir ekonomi kuruluşuna göre ise, ticari savaş yüzünden ABD'de 600 bin kişinin işsiz kalacak.

Alınan bir başka habere göre ise; ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin'in ABD'den teknoloji hırsızlığı yapmasını engellemek için sert önlemler alacağını açıkladı. Bu açıklamaya karşı Çinli Sözcü de, “ABD'nin Çin'i fikri mülkiyet hırsızlığıyla suçlaması, gerçekleri çarpıtıyor. Çin kararlılıkla inovasyona dayalı kalkınma stratejileri uygulamaktadır. Çin'in inovasyondan elde ettiği başarılar, hırsızlıkla değil, 1 milyar 300 milyon Çin vatandaşının ortak çabasının sonucudur.”  şeklinde karşılık verdi.

Hua Chunying; Çin'in dışa açık, şeffaf ve adil bir ticari ortam yaratmak için çabalarına devam ederken, ABD'nin ise çeşitli bahaneleri uydurarak Çinli şirketlerin ABD'deki çalışmalarına engel yarattığına işaret etti.

Yasal çıkarlar ile çok taraflı ticaret kurallarının korunması konusunda uluslararası toplumun fikir birliğini sağladığına dikkat çeken Hua, ABD'nin hegemonyacılık mantığını sürdürmesi durumunda, bu yanlış yolda tek başına yürüyeceğini söyledi.
      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor