BAE'nin Xi Jinping'in ziyaretinden beklentisi büyük

2018-07-18 11:29:34
r_1335046_2018071811292749010200.jpg

Kaynak: CRI Haber Merkezi Yazarlar: Li Li, Zhao Yuanfang

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yarın yapacağı resmî ziyaret, bu ülkedeki farklı çevreler tarafından ilgiyle bekleniyor.

Xi Jinping'in, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan'ın daveti üzerine gerçekleştireceği üç günlük ziyaret, bu ülkeye bir Çin cumhurbaşkanı tarafından 30 yıl sonra yapılan ilk ziyaret olacak.

BAE'deki farklı çevreler, ziyaretin ikili ilişkilerin gelişmesi için dönüm noktası olacağı kanısında.

Dubai merkezli China-Arab TV'de gösterilen Neşeye Kaside (Ode to Joy) adlı Çin dizisi ülkede büyük ilgi görüyor. Dizinin çevirisini ve yapımcılığını Çin Medya Grubu üstleniyor. Gösterilen yoğun ilgi nedeniyle kanalın, yayınlarında iki Çin dizisine daha yer vereceği belirtildi.

FAM Holding Başkanı Faysal Ali Musa, Çin kültürünü seven BAE vatandaşlarının, Çin filmlerini ve dizilerini de beğeneceklerini söyledi. Faysal Ali Musa, sözlerine şöyle devam etti:

“BAE vatandaşlarının Çin dizilerini beğeneceğine inanıyorum. Şu an, Çin ile BAE arasındaki seyahatler giderek yoğunlaştı, gidip gelenlerin çoğu da ticaretle meşgul. Bu, aynı zamanda kültürel iletişimi de pekiştiriyor. Ben de Çin'e çok sık gidiyorum. Çin kültürünü, yemeklerini ve ürünlerini seviyorum.”

“İkili işbirliğinin derinleşeceğine inanıyoruz”

Faysal Ali Musa, son yıllarda Çin'deki işlerini geliştirmek için çalışıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in BAE ziyaretini dört gözle beklediğini söyleyen Arap iş adamı, ziyaret esnasında iki ülke liderleri arasında önemli uzlaşılara varılacağına, ikili işbirliğinin derinleşeceğine inandığını kaydetti. Faysal Ali Musa, şunları söyledi:

“İnanıyorum ki, Xi Jinping'in BAE ziyareti ikili ilişkileri belirgin biçimde geliştirecek. Bu, çok önemli ve tarihî bir ziyaret. Bu sayede gelecekte iki ülke arasında daha kapsamlı ve derin işbirliği yapılmasını umuyorum. Çin'de çok arkadaşım var, Guangzhou'dan yapı malzemeleri ithal ediyoruz. Şu an BAE-Çin arasındaki ticaretin gelişmesinden memnunuz.”

Öğrenci değişimlerinin sayısı arttı

Çin ile BAE arasındaki ticaret son yıllarda hızla gelişiyor. 2017 yılında ikili ticaret hacmi 40 milyar doların üzerine çıktı. Çin, artık BAE'nin en büyük ticaret ortağı hâline geldi. BAE ise Arap ülkeleri arasında Çin'in en büyük ihracat piyasası ve ikinci büyük ticaret ortağı.

Ticaretin yanı sıra ikili kültürel iletişim de her geçen gün yoğunlaşıyor. China-Arab TV'nin danışmanı Usame Talib Murra, BAE ile Çin arasındaki iletişimi uzun süredir takip ediyor.

“Şu an, Çin ile BAE arasındaki kültürel iletişim epey yoğun. BAE'den çok sayıda öğrenci, Çin'de dil eğitimi görüyor. Aynı zamanda Çinli öğrenciler de BAE başta olmak üzere Arap ülkelerinde dil öğreniyor. Dil, farklı milletler arasındaki iletişim köprüsü niteliğinde. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyaretinin karşılıklı anlayışı derinleştirerek, iki halka daha fazla yarar getirmesini diliyorum.”

“Xi'nin ziyareti bizim için manevi güç”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor