ÇKP ile Afrikalı siyasi partiler işbirliğini ele aldı

2018-07-18 10:45:46

Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve 40 Afrika ülkesinden siyasi parti ve kuruluşların temsilcileri, Tanzanya'nın ticari başkenti Darüsselam'da düzenlenen üst düzey toplantıda bir araya geldi.

ÇKP-Dünya Siyasi Partiler Diyaloğu Üst Düzey Toplantısı Afrika Temalı Etkinliği'nin açılışında konuşan ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Song Tao, Çin ve Afrika'dan siyasi partilerin, Çin-Afrika işbirliğinin destekçileri ve uygulayıcıları olmaları gerektiğini söyledi.

Song, ÇKP'nin Afrikalı siyasi partiler ile birlikte çalışmaya ve Çin ve Afrika için ortak kader topluluğunun inşasını ilerletmeye hazır olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, insan merkezli kalkınmaya bağlı kalınmasının önemine vurgu yapan Song, ÇKP'nin halka hizmet etmeyi temel amacı olarak gördüğünü, reform ve dışa açılmayı kapsamlı şekilde derinleştirmede son derece kararlı olduğunu dile getirdi.

Tanzanya Devlet Başkanı ve Devrimci Partisi Genel Başkanı John Magufuli de konuşmasında, ÇKP-Dünya Siyasi Partileri Diyaloğu Üst Düzey Toplantısı'nın Çin dışındaki ilk buluşması için Afrika'nın ve ülkesinin seçilmesinin, ÇKP'nin kıtaya verdiği değerin yanında, Tanzanya ile Çin arasındaki sağlam dostluğu gösterdiğini belirtti.

ÇKP-Dünya Siyasi Partileri Diyaloğu, ilk üst düzey toplantısını geçen yıl Beijing'de düzenlemiş, etkinliğe dünya çapından 300'ün üzerinde siyasi parti ve kuruluş yetkilisi katılmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor