Çin: Rusya-ABD ilişkilerinin düzelmesinden memnunuz

2018-07-17 19:33:53 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin düzelmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında Rusya ve ABD liderleri arasında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleşen görüşmeye dair bir değerlendirme yaptı.

İki liderin görüşmesini olumlu karşıladıklarını belirten Hua, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri arasında bulunan ve büyük uluslararası etkilere sahip olan Rusya ve ABD'nin, uluslararası barış ve güvenlik konusunda önemli sorumlulukları olduğunu kaydetti.

Rusya ve ABD arasındaki temas ve diyaloğun arttırılarak, işbirliğinin genişletilmesini beklediklerini ifade eden Hua, ikili ilişkilerin düzeltilmesinin, dünyada barış ve kalkınmanın sağlanmasına ve de uluslararası toplumun tehditlerle ortaklaşa mücadele etmesine yararlı olacağını vurguladı.

Rusya-ABD liderleri görüşmesinin, Çin ile söz konusu iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğine dikkat çeken Sözcü, “Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerine güven besliyoruz. Bu ilişki, herhangi bir olaydan etkilenmez. Çin-ABD ilişkilerini geliştirme tutumumuz da açık ve net, bu değişmeyecek.” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor