“Müzakerelerin bölgenin barışını hedeflemesini bekliyoruz”

2018-07-17 19:29:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Avustralya arasında önümüzdeki günlerde yapılacak diplomasi ve savunma müzakerelerine ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık sözcüsü aracılığıyla yapılan açıklamada, müzakerelerin bölgenin barışı ile kalkınmasını hedeflemesinin beklendiği ifade edildi.


Avustralya basınında yer alan haberlere göre, ABD ile Avustralya arasında 23-24 Temmuz günlerinde, diplomasi ve savunma müzakereleri yapılacak. Müzakelerde, Çin'in Pasifik'teki ada ülkelerine yönelik “kötü niyetli müdahale” iddiaları ele alınacak.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük olağan basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.


Hua şöyle konuştu:

“ABD ile Avustralya arasındaki müzakerelerin gerçek amacının, bölgede barışı, istikrarı ve kalkınmayı ilerletmek olmasını umuyoruz. Çin'in Pasifik'teki ada ülkelerine yönelik sözde 'kötü niyetli müdahalesi' gerçekten görüşülecek mi, bilmiyorum. Bu sadece basın mensuplarının bir iddiası. Bazı basın kuruluşlarında geçtiğimiz günlerde Çin ile Pasifik'teki ada ülkeleri ilişkileri hakkında kötü niyetli haberler yapılmıştı. Ancak Pasifik'teki ada ülkelerinden birçok lider ile belli başlı basın kuruluşları bu haberleri yalanladı ve gerçeği açığa kavuşturdu. Onların açıkladıkları gibi, Çin bazı ülkelerden farklı olarak, Pasifik'teki ada ülkeleri hükümetlerinin ve halklarının isteklerine gereken saygıyı gösteriyor. Bu ülkelerin talepleri üzerine onlara yardım ediyor. Çin ayrıca, 'barış içinde bir arada yaşama'ya dair beş maddelik ilke temelinde, Pasifik'teki ada ülkeleriyle dostluk ve işbirliği ilişkilerini geliştirmeye, bu ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerine destek vermeye, bölgedeki barış ve istikrarın korunmasına daha büyük katkıda bulunmaya hazırdır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor