Çin, ABD'nin iddialarını yalanladı

2018-07-17 19:18:02 CRI

Çin, ABD'nin iddialarını yalanladı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurallarına uymadığı yönündeki suçlamasını yalanladı.

ABD, son dönemde yayınladığı birçok raporda Çin'i DTÖ'nün kurallarına uymamakla suçladı ve bunu Çin'e tek taraflı ticaret önlemlerini uygulama bahanesi olarak kullandı.

Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında ABD'nin bu iddialarını reddetti.

Hua, Çin hükümetinin ekonomik küreselleşmenin tarihsel eğilime uymasına, serbest ve dışa açılmış bir ticaretin yürütülmesinin karşılıklı yarar ve ortak kazanç sağlayacağına inandığından DTÖ'ye üye olma kararı verdiğini vurguladı. Çin'in DTÖ'ye katılmasından bu yana geçen 17 yılda, DTÖ'ye verdiği taahhütleri yerine getirmek için elinden geleni yaptığına işaret eden Sözcü, Çin tarafından kısa süre önce yayınlanan “Çin ve Dünya Ticaret Örgütü” adlı beyaz kitapta yer alan bilgiler ile verilerin; ürün vergisi indirimi, hizmet ticaretinin açılmasını arttırma gibi konularda taahhütlerini yerine getirdiğini gösterdiğini belirtti.

Sözcü, Çin'in çok taraflı ticaret sistemi otoritesi ve etkililiğinin, sadece sözleşme ruhu doğrultusunda, uluslararası kuralların sürdürülmesine bağlı kalarak korunabileceğine inandığını söyledi.

Çin'in tek taraflı önlemleri eskiden olduğu gibi bugün ve gelecekte de uygulamayacağını kaydeden Sözcü; DTÖ'nün özgürlük, dışa açılma, ayrımcılığın önlenmesi, gelişmekte olan ve az gelişmiş üyelere yönelik "özel ve farklı muamele" uygulanması ilkelerine aykırı davranmayacağını ifade etti.      

Çin'in DTÖ'nün kurallarına uymak, DTÖ'ye verdiği taahhütleri yerine getirmek için harcadığı çabanın uluslararası toplum tarafından kabul edildiğine işaret eden Sözcü, ABD'nin ise kendi kurallarını küresel çıkarların üstüne koyduğunu ve tek taraflı eylemlerinin DTÖ'teki hiçbir ülkeden destek alamadığını da sözlerine ekledi.

Çin'in DTÖ kurallarına uymakta örnek oluşturmaya devam edeceğini vurgulayan Sözcü, ABD'den DTÖ'nün kurallarına söylediği gibi davranarak saygı göstermesini ve temelinde DTÖ olan çok taraflı ticaret sistemini korumasını istediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor