Çin: İthalattaki artışımız diğer ülkelere fırsat sağladı

2018-07-17 16:23:11

Çin'in ithalatında bu yılın ilk yarısında kaydedilen sürekli artışın küresel ithalatın büyümesine sağladığı katkı payının yüzde 13,2'ye ulaştığı bildirildi.


Çin Gümrük İdaresi tarafından kısa süre önce verilen bilgilere göre, bu yılın ilk yarısında Çin'in dış ticareti 14,12 trilyon yuana ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında büyüdü. Çin'in aynı dönemde gerçekleştirdiği ithalat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 oranında, ihracat ise yüzde 4,9 oranında arttı. Çin'in aynı dönemdeki ticaret fazlası da yüzde 26,7 düştü.


Çin Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi Başkan Yardımcısı Song Xianmao basına verdiği demeçte, Dünya Ticaret Örgütü'nden sağlanan verilere göre, Çin'in ithalatında 2018 yılının ilk çeyreğinde kaydedilen büyümenin küresel ithalata katkısının yüzde 13,2 olduğunu ifade etti.


Başkan Yardımcısı Song Xianmao'nun verdiği bilgilere göre, bu yılın ilk yarısında Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkeler ve BRICS ülkeleri gibi yeni yükselen piyasalarla yaptığı dış ticarette hızlı bir büyüme görüldü. Çin'in ABD, AB ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi ile ihracatı ise sırasıyla yüzde 5.7, 4.0 ve 5.8 oranlarında arttı. Çin'in Vietnam, Endonezya, Rusya ve Brezilya ile dış ticaret hacmi de sırasıyla yüzde 19.8, 18.8, 16.0 ve 15.4 yükseldi.


Açıklamasında, Çin-ABD ticari anlaşmazlığına dair en son gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Song Xianmao, bu konuda alınacak karşı önlemleri sıraladı. İlerleyen dönemlerde arz yönlü reformu derinleştireceklerini söyleyen Song, ticaret serbestliğini artırarak yabancı yatırımcılara elverişli bir ortam hazırlayacaklarını, diğer ülkelerle el ele vererek, çok taraflı ticaret sistemini koruyacaklarını ve ticari hegemonyaya karşı çıkacaklarını vurguladı.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor