“Çin-AB Liderler Görüşmesi” verimli geçti

2018-07-16 20:03:55 CRI

20. Çin-Avrupa Birliği (AB) Liderler Görüşmesi, Beijing'de yapıldı. Toplantıya Çin Başbakanı Li Keqiang ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claud Juncker başkanlık etti.


İki taraf arasında, kurala dayalı uluslararası düzenin korunması, çok taraflılığın ilerletilmesi, serbest ticaretin desteklenmesi ve Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) reform sorununun ele alınması için çalışma mekanizması oluşturulması üzerinde fikir birliğine varıldı.


İki taraf arasında ayrıca, yatırım protokolüne dahil edilmesi düşünülen listelerin değiş-tokuşunun yapılması ve Çin-AB yatırım protokolüne ilişkin görüşmelere öncelik verilmesi kararlaştırıldı.


Li Keqiang görüşmede, “Hem küçük çaplı, hem büyük çaplı tartışmalarda şöyle bir fikir birliğine vardık: Dünyadaki karmaşa içinde çok taraflılığı beraber korumalıyız, dünyanın çok yönlülüğünü ve uluslarası siyasetin demokratikleşmesini hızlandırmalıyız. Bu, dünya barışına faydalıdır. Bizim aynı zamanda, serbest ticareti koruyarak, dünya ekonomisindeki yeniden canlanma eğilimini sürdürmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.


Li, “Çin ile AB arasında yatırım protokolüne dahil edilmesi düşünülen listelerin değiş-tokuşunun yapılması, protokole ilişkin görüşmelerin yeni aşamaya girdiği, yani somut görüşme aşamasının başladığı anlamına geliyor. Çin, AB ile daha dengeli ekonomik ve ticari ilişkiler geliştirmek için çalışıyor. Açık kapımızı daha da açacağız.” dedi.


Çin hükümeti tarafından kısa bir süre önce, yabancı işletmelerin piyasaya girişi için negatif liste yayınlandığını hatırlatan Li, Çin'de ayrıca piyasaya girişin daha da gevşetildiğini, böylece hem Çinli hem de yabancı işletmelere eşit bir ticaret ortamı yaratılacağını vurguladı.


Li, Avrupalı işletmelerin bu fırsatı yakalayıp, Çinli işletmelerin ülkelerinde yatırım yapması için adil, şeffaf ve uygun bir ortam yaratmasını beklediklerini dile getirdi.


İki taraf arasında fikri mülkiyet haklarına ilişkin diyalogların yoğunlaştırılacağı taahhüdünde bulunulan görüşmede, karşılıklı açılmanın daha da genişletileceği ve Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin AB'nin kalkınma stratejisiyle kenetlenmesinin hızlandırılacağı vurgulandı.


Donald Tusk ve Jean-Claud Juncker ise, Çin'in dünyadaki önemli bir güç olarak gelişmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.


İki lider, günümüz dünyasında AB ile Çin arasındaki ilişkilerin çok önem taşıdığını ve büyük potansiyele sahip olduğunu kaydetti.


Li Keqiang, Tusk ve Juncker görüşmeden sonra, Çin ile AB arasında yatırım, çevre koruma, dönüşüm ekonomisi, mavi ortaklık ilişkileri ve gümrük gibi alanları kapsayan birçok işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor