Çin, ABD'nin suçlamalarını yalanladı

2018-07-16 19:54:29 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, Çin'in uzun zamandan beri adaletsiz ticari faaliyetlerde bulunduğu yönündeki iddiasını yalanladı.


Bakanlık Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, ABD'nin “301. Madde” uyarınca gerçekleştirdiği soruşturmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.


Hua, ABD'nin Çin'in uzun zamandan beri adaletsiz ticari faaliyetlerde bulunduğu yönündeki suçlamasının asılsız olduğunu ve gerçeği çarpıttığını söyledi.


Sözcü, “Birinci olarak, herkes biliyor ki, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ABD hazırladı. ABD doları ise uluslararası ticaretlerde kullanılan en önemli para. DTÖ'ye geç katılan Çin ise sadece DTÖ kurallarına uyuyor. Kuralları hazırlayanın, kendisinin değil de başkalarının çıkarları leyhine bu kuralları oluşturduğuna kim inanabilir? İkinci olarak, Çin ile ABD arasındaki ticaret, geçen 40 sene boyunca 230 kattan fazla yükseldi. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen sene 600 milyar dolara yaklaştı. Bu, hem ekonomik kuralların bir sonucudur, hem de iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç niteliğini yansıtır. Bilindiği gibi, işadamları zararlı ticaret yapmaz. Yani ABD geçtiğimiz 40 boyunca Çin'le hep zararına mı ticaret yaptı acaba? Üçüncü olarak, Çin bugün 120'den fazla ülke ve bölgenin en büyük ticaret ortağı ve dünyanın en hızla büyüyen ihracat piyasası. Ayrıca, gelişmekte olan ülkeler arasındaki en fazla yabancı sermaye çeken ülke. Çin geçen sene yabancı sermaye çekme konusunda dünyanın ikinci sırasında yer aldı. Bu yılın ilk yarısında da Çin'de yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 96,6 yükseldi. Bu ülkelerin hepsi mi Çin'le zararına ticaret yapıyor?” ifadelerini kullandı.


Ticaret dengesizliğinin ticari adaletsizlik anlamına gelmediğine işaret eden Sözcü Hua, adaletin bütün tarafların eşit müzakereyle hazırladığı uluslararası kurallar aracılığıyla elde edilmesinin öneminin altını çizdi ve hiç kimsenin kendi çıkarlarına göre standart belirlememesi gerektiğini vurguladı.


Sözcü, dünya ülkelerinin aynı kaderi paylaştığı bugünlerde, “korumacılığın kendisini koruyamayacağını” ve tek taraflılık politikalarının hem uygulayıcılarına hem de başkalarına zarar getireceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor