Dışişleri Bakanlığı'ndan Kuşak ve Yol iddialarına yanıt

2018-07-16 19:28:12

Çin, Kuşak ve Yol inşasının dünya genelinde zorluklarla karşı karşıya bulunduğuna ve diğer ülkeleri borç krizine soktuğuna dair iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, İngiltere'de yayın yapan Financial Times gazetesinin Kuşak ve Yol inisiyatifi hakkındaki iddialarını yanıtladı ve Çin'in söz konusu iddialar hakkındaki tutumunu aktardı.


Gazetede yer alan haberlerde, Kuşak ve Yol inisiyatifinin dünya genelinde zorluk yaşadığı, bu durumun ise esas olarak Çin'deki gelişme finansmanının şeffaf olmaması ve ilgili somut projelerin yabancı ülkelerin şartlarına uymaması gibi unsurlardan kaynaklandığı iddia edilmişti.


Bakanlık sözcüsü bu iddialara cevap olarak, istişare, ortak inşa ve paylaşım gibi kurallara dayanan Kuşak ve Yol inisiyatifinin, işbirliği yaptığı ülkelere 2 milyar 200 milyon dolar tutarında vergi geliri getirdiğine ve 200 binden fazla iş fırsatı sağladığına işaret etti.


Çin'in, eşitlik ve şeffaflığa dayalı Kuşak ve Yol çerçevesi altında 27 ülkeyle finansman rehberliği belgesi imzaldığına dikkat çeken Hua, birçok ülkenin finansman sıkıntısının çözülmesinde Kuşak ve Yol'un rolünün büyük olduğunu ve bu konuda en büyük söz hakkının işbirliği ülkelerinde bulunduğunu kaydetti.


Sözcü, “Ticari korumacılığın şiddetlenmesi, başlıca ekonomilerin para politikasının olumsuz etkilerinin yayılması, bazı gelişmekte olan ülkelerin makro ekonomik baskıları karşılama kapasitesinin düşük olması ve bu ülkelerde doğal afetler ile güvenlik benzeri sorunların bulunması ve küresel ekonomik canlanmadaki belirsizliğin artması gibi unsurlardan dolayı çok az sayıda proje zorluk yaşıyor. Ancak sadece bu gelişmelere dayanılarak, Kuşak ve Yol'un dünya genelinde zorluk yaşadığı yönünde bir değerlendirme yapılamaz.” dedi.  


Bazı ülkelerin finansman zorluklarının Çin'le işbirliğine bağlanmaması gerektiğine değinen Sözcü Hua, bu yöndeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve bu tutumun sorumsuz bir eylem olduğunu belirtti. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor