Tsinghua Üniversitesi'nde Dünya Barış Forumu başladı

2018-07-14 17:15:45 CRI

Ana konusu “Güvenlik Ortaklığının Oluşturulması: Eşitlik ve Adalet” olarak belirlenen Dünya Barış Forumu bugün Tsinghua Üniversitesi'nde düzenlenen törenle başladı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu ğyesi ve Merkezi Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Ofisi Başkanı Yang Jiechi, açılışa katılarak bir konuşma yaptı.

Yang Jiechi, Xi Jinping'in diplomatik düşünceleri doğrultusunda, Çin'in her zaman dünya barışının inşacısı, küresel gelişmenin itici gücü ve uluslararası düzenin savunucusu olduğunu kaydetti.

Yang, günümüzde tüm ülkelerin eşitlik ve karşılıklı güven, işbirliği ve ortak kazanç, eşitlik ve adalet, reform ve inovasyon ilkeleriyle uluslararası güvenlik sorunlarını ele almaları gerektiğini vurguladı.

Yang, Çin'in dünya ülkeleriyle el ele vererek kalıcı barışa dayalı ve güvenli bir dünya inşa edilmesi için çaba göstereceğini söyledi.

 Yang Jiechi konuşmasında ABD'nin başlattığı ticaret savaşına da değindi.

 Yang, ticaret savaşının herkese zarar getirmekten başka bir işe yaramayacağına dikkat çekerek, Çin'in böyle bir savaşa girmek istemediğini, ancak ticaret savaşının patlak vermesinden de çekinmediğini dile getirdi.

 Yang, “Son dönemde tek taraflılık ve korumacılık, dünya ekonomisini tehdit ediyor. Bu durum, dünya çapında endişelere ve protestolara yol açtı. Tek taraflılık ile ticaret ve yatırım korumacılığına karşı çıkan Çin, ticari ilişkilerde çıkan anlaşmazlık ve sorunların makul şekilde çözülmesinden yana” diye konuştu.

 Yang, Çin'in diğer ülkelerle birlikte serbest ticaret ve çok taraflı ticaret sistemini korumaya hazır olduğunu kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor