Çin ile Pakistan arasında sınır ötesi fiberoptik kablo

2018-07-13 20:26:35 CRI

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun kritik projelerinden biri olan Çin-Pakistan fiberoptik kablosu, bugün Pakistan'ın başkenti İslamabat'ta törenle hizmete girdi.

Pakistan geçici başbakanı Nasır el- Mülk, Pakistan Genelkurmay Başkanı Kamal Javed Bajwa, Çin'in İslamabat Büyükelçisi Yao Jing, China Telecom şirketi genel müdürü Deng Xiaofeng'in de aralarında bulunduğu çeşitli çevrelerden yüz kadar davetli törene katıldı.

Pakistan geçici başbakanı Mülk, Çin-Pakistan fiberoptik kablosunun Pakistan ve çevresindeki ülkelerin bağlantı şebekesi kurmaları ve dijital ekonomi geliştirmelerine yarar sağlayacağını belirtti. Mülk, Güney Asya bölgesindeki halklara ortak gelişme fırsatları sunan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun, dünya nüfusunun yarısına fayda getireceğini ifade etti.

Çin-Pakistan fiberoptik kablo projesi, iki ülkeyi bağlayan ilk karadan fiberoptik kablo projesi olma özelliği taşıyor. Uzunluğu 2 bin 950 kilometre olan kablo, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'den başlayıp, Çin-Pakistan sınırında bulunan Kuncirap sınır kapısı üzerinden geçerek Pakistan'ın Ravalpindi kentine uzanıyor.

Bu projeyle iki ülke ilk kez fiberoptik kabloyla doğrudan bağlanmış oldu. Proje, iki ülkenin telekomünikasyon ve bilişim alanındaki işbirliğinde önemli bir dönüm noktası teşkil ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor