‘Fikri mülkiyet hırsızlığı' iddiasına yanıt: Çin en yenilikçi 20 ekonomiden biri!

2018-07-13 18:56:50

‘Fikri mülkiyet hırsızlığı' iddiasına yanıt: Çin en yenilikçi 20 ekonomiden biri!

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi 10 Temmuz'da yayımladığı 301. madde uyarınca yürütülen soruşturmayla ilgili açıklamada, Çin'i “fikri mülkiyet hırsızlığı” ile suçladı. Çin dışişlerinden bu suçlamaya yanıt geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bugün yaptığı açıklamada, ABD'nin iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Sözcü, inovasyon ve fikri mülkiyet haklarının sadece ABD'ye ait bir “patent” olmadığına dikkat çekerek, Çin'in inovasyon ve marka konularında dünyanın öncülerinden olduğuna dikkat çekti.

Çin'in inovasyon şirketlerinin sayısı dünyada 2. sırada yer alıyor. Çin'in, Patent İşbirliği Antlaşması yoluyla yaptığı patent başvuru sayısı, ABD'nin ardından dünyada 2. sırada yer aldı. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından geçen yıl Aralık ayında yayımlanan Uluslararası Fikri Mülkiyet Endeksi'nde, 2017 yılında Çin'de kabul edilen patent başvuru sayısının 1,3 milyonu aşarak dünyada ilk sırada yer aldığı belirtildi. Bu sayı, ABD, Japonya, Güney Kore ve Avrupa Paten Bürosu'nun toplamını geçti.

Sözcü Hua Chunying, “Bu veriler, Çin'in kendi öz gücüne dayanarak fikri mülkiyet yaratan bir ülke olduğunu göstermektedir” dedi.

Ayrıca Çin'in geçen yıl yurt dışına ödediği fikri mülkiyet masrafları 28 milyar 600 milyon doları aştı. Açık miktarı 20 milyar doların üstünde. ABD'ye ödenen masraflarda yüzde 14 artış görüldü.

Bu rakamlar ve gerçeklerin, ABD'nin iddiasına güçlü bir yanıt olduğunu kaydeden sözcü, Çin'in fikri mülkiyet hakkına ciddiyetle saygı gösterdiğini ve bu hakkı koruduğunu dile getirdi.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün küresel inovasyon endeksine göre, Çin, dünyanın en yenilikçi 20 ekonomisi arasına girdi. Çin, bu listede yer alan orta gelirli tek ülke konumunda.

Sözcü Hua Chunying, “Fikri mülkiyet hakkı, ABD'nin bencil çıkarlarını koruma aracına dönüştürülmemelidir” uyarısında da bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor