Xi yeni görev döneminin ilk dış gezisine çıkıyor

2018-07-13 17:03:06

Çin Dışişleri Bakanlığı'nda bugün düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre sonra gerçekleştireceği dış gezileriyle ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verildi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 19-24 Temmuz günlerinde Birleşik Arap Emirliği, Senegal, Ruanda ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek. BRISC Liderler Zirvesi'ne katılacak olan Xi, son olarak Mauritius'a bir dostluk ziyaretinde bulunacak.

Xi, Mart ayında cumhurbaşkanlığı görevinde ikinci dönemine başlamıştı. Bu gezi, yeni dönemde Xi'nin ilk yurt dışı programı olacak. Xi'nin söz konusu ziyaretlerinin, ilgili ülkelerle ikili ilişkileri geliştirmesi ve Körfez bölgesinde Kuşak ve Yol girişimi inşasını hızlandırması bekleniyor. Ortadoğu'da barış ve istikrar için de Xi'nin temaslarının etkili olacağı öngörülüyor.

Ziyaretler, Çin'in Asya ve Afrika'daki gelişmekte olan ülkelerle işbirliğini pekiştirmesi için de şans olarak görülüyor. Diğer yandan, Eylül ayında Beijing'de düzenlenecek Çin-Afrika İşbirliği Forumu öncesinde, ilgili ülkelerle arasında mutabakat zemininin sağlamlaştırılması amaçlanıyor.

Xi, ziyaret edeceği ülkelerin devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Uluslararası ve bölgesel konular ele alınacak ve taraflar arasında çok sayıda işbirliği anlaşması imzalanacak.

BRICS 10. Liderler Zirvesi Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenecek. Xi Jinping bu zirvede yerini alacak, çeşitli görüşmelere katılarak muhataplarıyla BRICS kapsamında işbirliğini ele alacak. BRICS ülkelerinin dünyada barış ve gelişmeye katkısının artırılması amacıyla toplanacak zirvenin ardından Johannesburg Deklarasyonu'nun açıklanması bekleniyor. BRICS mekanizmasının, yeni tip uluslararası ilişkiler sistemi tesis edilmesi ve insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması hedeflerinde de katkısını ortaya koyacağı belirtiliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor