Çin'deki dış ticaret artışı sürüyor

2018-07-13 16:33:58 CRI

Çin Gümrük İdaresi'nin açıklamasına göre, bu yılın ilk yarısında mal ticaretinde dış ticaret hacmi 14,12 trilyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında arttı.

Çin Gümrük İdaresi Sözcüsü Huang Songping bugün düzenlenen basın toplantısında, bu yılın ilk yarısında Çin'deki mal ticaretinin gelişimi hakkında bilgi verdi.

Huang, bu yılın ilk altı ayında dış ticarette istikrarlı ilerleme görülürken, kalite ve verimde de artış yaşandığına işaret etti.

Elde edilen verilere göre, mal ticaret hacmi 14,12 trilyon yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında arttı. Buna göre; ihracat hacmi yüzde 4,9'luk artışla 7 trilyon 510 milyar yuana, ithalat hacmi ise yüzde 11,5'lik artışla 6 trilyon 610 milyar yuana ulaştı. Böylece ticaret fazlasında yüzde 26,7'lik düşüş görüldü.

Bu yılın ilk yarısında, Çin'in Avrupa Birliği, ABD ve ASEAN'a yönelik dış ticaret hacmi artmaya devam ederek, toplam dış ticaret hacminin yüzde 41'ini oluşturdu.

Sözcü, Çin'in dış ticaret ürünlerinin yapısının iyileşmeye devam ederek, bazı donanım ürünlerinin ihracatı ile yüksek kaliteli tüketim ürünlerinin ithalatındaki olumlu yükseliş eğiliminin korunduğuna işaret etti.

Sözcü bu gelişmelerin yanında, uluslararası arenadaki istikrarsızlık ve belirsizliklerin artmasıyla birlikte, gelecekte Çin'in dış ticaretinin daha fazla tehditle karşı karşıya kalacağına da dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor