Haber Analiz-Çin'in uygulamarı doğru anlaşılmalı

2018-07-13 16:00:31

Zhang Qi-Luo Yuze

Çin'le ABD arasındaki ticari anlaşmazlık son zamanlarda giderek tırmanıyor. Bunlar arasında ABD'nin Çin'i en çok eleştirdiği noktalardan biri de Çin'in yabancı sermaye çekme sürecinde ortaya koyduğu “pazar karşılığında teknoloji” uygulaması.

ABD'nin iddialarının uluslararası kamuoyunu yanlış bilgilendirmemesi için, Çin de yürüttüğü bazı uygulamalara açıklık getirdi.

“Pazar karşılığında teknoloji” bütün ülkelerin ortak bir tercihi

Yabancı sermayenin ileri teknolojisini ve yönetim deneyimlerini kullanarak kendi kalkınmasını hızlandırmak, birçok ülkenin (özellikle geç kalkınan ülkelerin) piyasasını dışa açtığı ilk dönemlerde uyguladığı yaygın bir eğilimdir.

Teknoloji sahipleri bakımından, açık bir tavırla teknolojinin geniş şekilde kullanılmasını teşvik etmek, teknolojinin maksimum ekonomik değere dönüşmesi için gereken tek yol. Dolayısıyla “pazar karşılığında teknoloji” uygulaması hem talep eden, hem de arz eden taraf için yararlı bir tutum.

ABD aslında, öteden beri uluslararası bilimsel ve teknolojik işbirliğine büyük önem veriyor. Herkes biliyor ki ABD, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'dan çok sayıda yetenekli personeli ülkeye kabul etti ve uzun zamandan beri dünyanın çeşitli bölgelerindeki bilimsel zekayı çekmek için de birçok uygulama hayata geçiriyor.

Tahminlere göre, ABD'de kritik alanlarda çalışan araştırmacılardan 3'te 1'i yurt dışında dünyaya geldi. 1901 ila 2015 yılları arasında Nobel ödülü kazanan Amerikalıların 63'ü yurt dışında dünyaya geldi. Bu sayı, ABD'deki bütün Nobel sahiplerinin 5'te 1'ine tekabül ediyor. Dolayısıyla ABD'nin Çin'e yönelttiği “yurt dışından kalifiye personel ihracatı” ve yurt dışında eğitim gören Çin vatandaşlarını ülkeye dönme konusunda teşvik etmesi gibi iddialar, asılsız ve inandırıcılıktan çok uzak.

Çin'in uygulamaları uluslararası kurallara uyuyor

Fikri mülkiyet haklarına yönelik koruma, sürdürülebilir inovasyonun güç kaynağı olarak dünya ülkeleri tarafından bir hayli önemseniyor. Bu konudaki hassasiyetlerin farkında olan Çin, fikri mülkiyet haklarını korumak için ilgili hukuki sistemini iyileştirmeye çalışıyor. Özellikle Çin Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) katıldıktan sonra, piyasaya giriş için teknoloji transferinin ön şartı olarak herhangi bir hukuki dayatmada bulunmadı.

Çin'in fikri mülkiyet hakları konusunda 2001 yılı itibarıyla yaptığı ödemeler, her sene ortalama yüzde 17 artarak, 2017 yılında 28 milyar 600 milyon dolara ulaştı.

Geniş piyasaya ve zengin kaynaklara sahip Çin, dışa açılma adımlarını sürekli olarak hızlandırırken, yabancı sermeyelerin hak ve çıkarlarını da koruma altına aldı. Böylece 20 yıldan fazla süre boyunca gelişmekte olan ülkeler arasında en çok yabancı sermaye çeken ülke oldu. Çin ayrıca, çok uluslu şirketlerin yatırım için en çok tercih ettiği bölgelerden biri haline geldi.

Çin, gelişme sürecinde ABD ile yaptığı ekonomik ve teknolojik işbirliğinden faydalandığı için ABD'ye saygı gösterdi. Öte yandan ABD'nin de, Çin'in uluslararası kurallara uymak ve fikri mülkiyet haklarını korumak için gösterdiği çabalar ile yürüttüğü “pazar karşılığında teknoloji” uygulamasının karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç niteliği taşıdığını görmesi lazım.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor