Haber Analiz: Ticaret savaşıyla mücadele için: Kaliteli yaşam, kaliteli ekonomi!

2018-07-12 21:35:16

Haber Analiz: Ticaret savaşıyla mücadele için: Kaliteli yaşam, kaliteli ekonomi!

Haber Analiz: Ticaret savaşıyla mücadele için: Kaliteli yaşam, kaliteli ekonomi!


(CRI Haber Merkezi: Sheng Yuhong)


Ticaret alanındaki restleşmeler nedeniyle Beijing ve Washington'da hareketli günler yaşanıyor.


Beyaz Saray'ın Çin'e karşı ticaret savaşı başlatmasının ardından, ABD Federal Rezervi eski başkanı Alan Greespan ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Paul Krugman başta olmak üzere alanında yetkin isimler, Trump yönetiminin ticaret politikasını eleştiren açıklamalarda bulundu. Ortak kaygı, ticari restleşmenin sonunda faturayı sıradan ABD halkının ödemek zorunda kalacağı ve ABD ekonomisinin bu durumdan büyük zarar göreceği yönünde.


Fakat Beyaz Saray bu eleştirilere kulak asmıyor; Trump ve danışmanları, “taarruz” ve “tek vuruşla zafer” düsturuyla, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar tutarındaki mallara yüzde 10 ek gümrük vergisi getirme kararı aldı.


Senato harekete geçti: Önce izin alın!


Ticaret savaşının tırmanmasının ardından ABD Senatosu harekete geçti, bugün ezici çoğunlukla alınan kararla, Trump'ın ek vergi uygulamalarına gitmeden önce parlamentodan izin alması istendi. Amerikan medyasına bakılırsa, Senato'nun bu kararı, gümrük tarifelerinde ileri giden Trump'ı dizginleme amacı taşıyor.


Çin tarafıysa bir yandan ABD'nin irrasyonel girişimlerine karşılık verirken, diğer yandan verdiği taahhütler doğrultusunda kendi piyasasının dışa açılma boyutunu artırmaya devam ediyor.


Son olarak Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, Shanghai A hisse pazarının yabancılara açılmasını ilerleteceğini duyurdu. ABD'nin ünlü elektrikli otomobil ve enerji şirketi Tesla, Shanghai'da yıllık üretim kapasitesi 500 bin araç olan dünyanın en büyük fabrikasını kuracağını duyurdu. Chicago Belediyesi ile Çin'in bazı şehirleri arasında sağlık, tedavi, imalat, inovasyon ve finans gibi alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi için ilk beş yıllık işbirliği anlaşması imzalandı. Bunlar sadece son birkaç gün içinde meydana gelen gelişmeler…


Çin'in ödevi belli: Kendi işini iyi yapmak


Görünen o ki ticaret savaşı ABD'de karmaşaya yol açtıkça, Çin planlanan tempoda ilerlemeye devam ediyor. Çünkü ABD'nin açtığı 'ekonomi tarihinin en büyük ticaret savaşıyla' mücadele edebilmenin en iyi yolu, kendi işini iyi yapmak!


“Kendi işini iyi yapmak”, Çin'in 40 yıllık reform ve dışa açılma politikası süresince elde ettiği en önemli tecrübelerden biri. “Üzerine bastığın her bir taş parçasını hissederek nehri geçmek”, “ekonomik reformdan kapsamlı reforma geçiş”, “insanlığın ortak kader topluluğunu yaratmak”, “kuşaklar ve yollarla kadim İpek Yolu'nu yeniden canlandırmak… Bunların hepsi, bu süreçte elde edilen tecrübelerin sonucu.


Şu aşamada Çin'in yapması gerekenler belli: Ekonomisini kaliteli şekilde geliştirmek, halkın her geçen gün artan daha iyi bir yaşam talebini karşılamak ve 'sorumlu büyük ülke' rolüyle insanlığın ortak kader topluluğu hedefine ilerlemek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor