“ABD dünya ekonomisini belirsizliklerle dolu bir tuzağa çekiyor”

2018-07-12 21:28:49 CRI

“ABD dünya ekonomisini belirsizliklerle dolu bir tuzağa çekiyor”

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD'nin ticaret savaşını tırmandırma girişimini bir kez daha eleştirerek, ABD'nin ticari hegemonya girişimine karşı Çin'in gerekli önlemleri alacağını yineledi.

ABD, bir hafta önce 34 milyar ABD Dolar değerindeki Çin menşeli mallara ek vergi uygulama kararı aldı, bunu dün açıklanan 200 miyar dolarlık liste izledi.

Çin Ticaret bakanlığı sözcüsü Gao Feng, ABD'nin bu girişiminin dünya ekonomisini belirsizliklerle dolu bir tuzağa çekmekte olduğuna dikkat çekti. Sözcü, ABD'nin 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine ek vergi uygulaması halinde, pek çok işletme ve tüketicinin zarar göreceğini, dünya ekonomisinin üzerinde büyük baskı yaratılacağını, gerileme riskinin görülebileceğini dile getirdi.

Ticaret savaşını genişletmenin herhangi bir sorunu çözemeyeceğine işaret eden Gao Feng, ülkenin ve halkın çıkarlarını, dünyadaki serbest ticaret düzenini ve çok taraflılık sistemini savunmak amacıyla, Çin'in gerekli önlemleri alacağını vurguladı.

Çin ve ABD'nin karşılıklı olarak ek vergi uygulamasından sonra, müzakerelerin yeniden başlatılması için herhangi bir temasa geçilmediğini söyleyen Gao Feng, ticaret savaşının etkisinin yılın ikinci yarısında belirleyici olacağını da söyledi.

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan rakamlara göre, ABD'nin ticari korumacılık girişimi, ABD'li işletmelerin Çin'e yatırım yapma hevesini düşürmedi. Bu yılın ilk yarısında ABD'nin Çin'e yatırım hacmi, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29,1 arttı.

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi ve enerji şirketi Tesla, Çin'de Gigafactory3 fabrikasını kurmak için Shanghai Belediyesi'yle anlaşma imzaladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor