Çin'den iklim konusunda yeni güvenlik konsepti çağrısı

2018-07-12 15:40:00 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, uluslararası topluma iklim değişikliğinin yol açtığı güvenlik sorunlarının çözülmesi için insanlığın kader ortaklığı konseptini oluşturma çağrısı yaptı.


İklim değişikliğiyle mücadele için ülkeler arasındaki temas ve işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini ifade eden Ma, gelişmekte olan ülkelere teknoloji transferi ve kapasite geliştirme yoluyla yardım sağlanması gerektiğini vurguladı.


Ma, BM ve ilgili diğer uluslararası ve bölgesel örgütlere, koordinasyonu arttırarak, iklim değişikliğiyle mücadelede daha olumlu rol oynama çağrısında bulundu.


Uluslararası toplumun, küresel kuralların, eşitlik ve adalet ilkeleri doğrultusunda etkili bir şekilde hayata geçirilmesini talep eden Ma, bütün ülkelerin, iklim değişikliği alanındaki uluslararası anlaşmalara tam saygı göstererek, karşılıklı yarar elde etmek için ortak çaba sarf etmesi gerektiğinin altını çizdi.


Ma, Paris İklim Anlaşması'nın yerine getirilmesini ve ülkelerin “ortak fakat farklı sorumluluklar üstlenme” ilkesine bağlı kalmasını talep ettiklerini vurguladı.


Ma, uluslararası toplumun ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik konsepti oluşturarak, iklimle ilgili güvenlik risklerini uygun bir şekilde çözmesi gerektiğini yineledi.


Çin'in iklim değişikliği konusunda uluslararası işbirliğine aktif olarak katıldığını aktaran Ma, bu konuda Güney-Güney işbirliğini güçlendirme taahhütlerine bağlı kalarak, diğer kalkınmakta olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele çabalarına yardımı sürdüreceklerini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor