Çin'den çok taraflı ticareti koruma çağrısı

2018-07-12 11:51:42 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dünya ülkelerine çok taraflı ticaret sistemini destekleme çağrısında bulundu.


“2018 BM Sürdürülebilir Gelişmeler Üst Düzey Siyaset Forumu” kapsamında dün New York'ta düzenlenen bir seminerde konuşma yapan Ma, şu an dünya ekonomisinin yeniden canlanmasının zayıf; ticaret ve yatırımdaki büyümelerin ise güçsüz olduğuna dikkat çekti.


Ma, aynı zamanda küreselleşme karşıtı fikirler ile korumacılığı destekleyen düşüncelerin yaygınlaştığına, bu nedenle çok taraflı ticaret sisteminin de tehditlerle karşı karşıya bulunduğuna işaret etti.


Uluslararası toplumun insanlığın kader ortaklığını beraber oluşturmak için çaba harcamasının önemine değinen Çinli temsilci, diğer yandan da yoksulluğun giderilmesine yoğunlaşılması, uluslararası gelişme ortamının iyileştirilmesi ve dünya ülkelerinin ekonomik büyümelerden faydalanmasının sağlanması gerektiğini söyledi.


Küresel ticari anlaşmazlıkların günden güne tırmandığını dile getiren Ma, ABD'nin, ekonomi tarihinin en büyük ticari savaşını başlattığına dikkat çekti. Ma, bu durumun küresel ticaret düzenini bozacağı gibi, küresel piyasada da dalgalamalara neden olacağını ve küresel ekonominin yeniden canlanmasını engelleyeceğini ifade etti.


Ma, böylesi bir ortamda dünya ülkelerinin çok taraflılığı destekleyerek, her türlü tek taraflılık ile ticari korumacılığa karşı çıkıp, serbest ticaret ve çok taraflı sistemleri savunması gerektiğini vurguladı.


Çin'in en büyük gelişmekte olan ülke olarak, her zaman gelişmeye öncelik verdiğine işaret eden Ma, ülkesinin ekonomi, siyaset, kültür, toplum ve ekolojik uygarlık alanlarındaki inşaları da eşgüdümlü olarak ilerlettiğini belirtti.


Ma son olarak, Çin'in Kuşak ve Yol çerçevesindeki uluslararası işbirliğini de güçlü ölçüde yoğunlaştırarak, güzergahta yer alan ülkelerin sürdürülebilir gelişimini hızlandırdığını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor