“Bu, güç ile mevcut nizam arasındaki savaştır”

2018-07-11 17:32:29

“Bu, güç ile mevcut nizam arasındaki savaştır”

ABD, ek gümrük vergisi uygulayacağı 200 milyar dolarlık Çin ürünlerinin listesini dün açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin söz konusu girişiminin tipik ticari hegemonyacılık yansıması olduğunu söyledi.

Sözcü Hua bugünkü olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin tarafının kendi meşru çıkarlarını korumak için mutlaka gerekli önlemleri alacağını belirtti.

Sözcü, “Bu çekişme, tek taraflılık ile çok taraflılık, ticari korumacılık ile serbest ticaret, güç ile mevcut uluslararası nizam arasındaki bir savaştır. Çin, uluslararası toplumla birlikte doğru yönde ilerleyecek, çok taraflı ticaret sistemi ve kuralları korumaya çaba gösterecek.” diye konuştu.

ABD'nin başlattığı ticaret savaşı, uluslararası toplumun endişesine yol açıyor.

IMF Başkanı Lagarde, ABD'nin küresel ticaret sisteminde yarattığı “vergi yarasının” bedelini ödemesi gerektiğini ifade etmişti. Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreteri Azevedo, küresel ticaret sisteminin sarsıldığı uyarısında bulundu. FED eski başkanı Greenspan, ABD'nin uyguladığı ek vergileri aslında ABD halkının ödediğine dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, her ülkenin küresel endüstri zincirleri ve değer zincirine entegre olduğu çağımızda ticaret savaşını başlatanın kendisine ve karşı tarafa, aynı zamanda endüstri zincirindeki tüm tarafların çıkarlarına zarar vereceğini kaydetti.

Hua, Çin'in mal ihracatının yüzde 40'ını oluşturan yüksek teknoloji ürünlerinin üçte ikisini Çin'deki yabancı işletmelerin sağladığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor