Çinli lityum pil şirketi Almanya'da fabrika kuracak

2018-07-10 20:31:51 CRI

Çinli lityum pil şirketi Almanya'da fabrika kuracak

Çinli pil üreticisi Amperex Technology Ltd (CATL), Almanya'nın Türingiya eyaletiyle yatırım anlaşması imzaladı.

Anlaşmaya göre, CATL 240 milyon Avro yatırımla Türingiya eyaletinin merkezi Erfurt't kenti yakınında pil üretim merkezi ve Akıllı Üretim Teknolojisi Ar-Ge Merkezi kuracak.

Öte yandan, Almanya BMW Otomobil Grubu, gelecekte Türingiya'daki pil fabrikasından 1 milyar 500 milyon Avro pil satın almak için CATL'la sözleşeme imzaladı.

Avrupa ülkelerinin elektrikli arabada kullanılabilen lityum pil üretme kabiliyeti çok düşük seviyede. Bu nedenle Avrupa'nın dünyada öncü olan otomobil sanayisinin, başka bölgelere aşırı derecede bağlı olması endişeye de yol açıyor.

CATL Yönetim Kurulu Başkanı Zeng Shuqun'un verdiği bilgilere göre, şirket Avrupa'da yerel pil tedariki sistemi oluşturup Avrupa'daki müşterilere uyum sağlayarak zamanında ve etkin çözüm paketi oluşturacak, müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi ve hızlı şekilde karşılayacak.

En ileri pil teknolojisi, Almanya'daki birkaç ODM fabrikasının Avrupa, hatta dünya pazarında pay almaya devam etmesini sağladı.

CATL'nin yatırımı, Türingiya eyaletinin son 10 yıldaki en önemli yatırımlarından biri. Bu, CATL şirketi ve Türingiya eyaletinin yanı sıra, Avrupa'da yeni enerjiye dayalı otomobil sanayisi için de uzun vadeli anlamlar taşıyor.

2017 yılında, CATL'nin ürettiği lityum pil üretimi 11,84 megavat saati bularak dünya güç kaynağı piyasasında yüzde 17 oranında payla dünyanın birincisi oldu.

Başbakanı Li: Çin-Almanya ticaretini güçlendirmeliyiz

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang, dün yaptığı açıklamada, Çin ve Almanya'nın ticaret serbestliğini iyileştirme ve iki ülke arasında hizmet ticaretini genişletme potansiyelini daha fazla açığa çıkarması gerektiğini söyledi.

Üç günlük resmi ziyaret için Almanya'da bulunan Li, ekonomik ve teknolojik işbirliğiyle ilgili katıldığı bir forumda konuştu. Törene Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı.

Çin Başbakanı, iki ülkeye yatırımları artırma ve birbirlerinin işletmeleri için adil, şeffaf ve öngörülebilir yatırım ortamı sunma çağrısında bulundu.

Çin-Almanya işbirliğinin kapsamlı, istikrarlı ve sağlıklı bir gelişme gösterdiğine dikkat çeken Li, iki ülkenin inovasyon işbirliğini teşvik etmeleri ve inovasyon alanında kalkınma stratejilerini pekiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor