Çin ve Arap ülkeleri Kuşak ve Yol inşasında doğal ortaklar

2018-07-10 19:43:34 CRI

Çin ve Arap ülkeleri Kuşak ve Yol inşasında doğal ortaklar

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de gerçekleşen Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı'na başkanlık etti.

Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, Çin ve Arap ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasında doğal ortak olduklarını söyledi.

Wang Yi, Çin'in batıya açılma girişimi ve Arap ülkelerinin doğuya yönelme eğiliminin birbiriyle örtüştüğünü, Ortadoğu'da Kuşak ve Yol inşasının iki tarafın ortak çabaları sayesinde hızla ilerlediğini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 4 yıl önce Arap ülkelerini Kuşak ve Yol inşasına katılmaya davet etmişti. 4 yıl sonra Çin, Arap ülkelerinin 2. büyük ticaret ortağı haline gelmiş durumda, Çin'in Arap ülkelerinde doğrudan yatırım miktarı 15 milyar ABD Doları'nı aştı. Enerji, altyapı tesisleri inşası, ticaret ve yatırımın kolaylaştırılması, nükleer enerji, uzaycılık ve yenilenebilir enerji gibi alanları kapsayan çok yönlü işbirliği çerçevesi oluşturuldu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in adı geçen toplantının açılış töreninde ilan ettiği, Çin ile Arap ülkeleri arasında stratejik ortaklık ilişkisinin kurulması kararının ikili ilişkilerde bir kilometre taşı olduğuna dikkat çekti.

Bakan Wang Yi, Çin ve Arap ülkelerinin yeni vesileyle siyasi güveni artırmaları ve birbirlerinin çekirdek çıkarlarını desteklemeleri gerektiğini kaydetti. Wang, iki tarafın ortak kalkınmayı gerçekleştirerek, kalkınmaya güç katması ve dünya barışına katkı yapması çağrısında bulundu.

Konuşmasında Ortadoğu sorununa değinen Wang Yi, siyasi çözüm ilkesinde ısrar edilerek diyalog ve görüşmelerin yeniden başlatılması ve gerginliğin önlenmesinin önemini vurguladı.

Filistin sorununu Ortadoğu sorununun kaynağı olarak değerlendiren Wang Yi, Filistin'in bağımsız devlet kurma hakkının ‘pazarlık konusu' edilemeyeceğini ve Filistin halkının ümidini yitirmemesi gerektiğini ifade etti.

Filistin'e destek sürecek

Wang, 1967 yılında teyit edilen sınır temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, tam egemenliğe sahip bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasından yana olan Çin'in, bu ülkenin uluslararası topluma daha iyi entegre olmasını desteklemeye ve bu ülkeye insani yardım sağlamaya devam edeceğini açıkladı.

İstikrar, huzur ve mutluluğun Ortadoğu halklarının ortak arzusu olduğuna işaret eden Wang Yi, tüm tarafların ortaklaşa çabasıyla, bölgenin kapsamlı şekilde gelişmesi için yeni bir yol saptanması önerisinde bulundu. Wang Yi, Çin'in Arap ülkeleriyle birlikte Ortadoğu'da barışın mimarı, istikrarın koruyucusu ve kalkınmanın katılımcısı olmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor