Haber Analiz-“Çin, bedel ödemek zorunda kalsa da karşılık verecek”

2018-07-10 16:09:47 CRI

Haber Analiz-“Çin, bedel ödemek zorunda kalsa da karşılık verecek”

(CRI Haber Merkezi)


Ticari savaşın bir galibi olmaz. Dolayısıyla Çin ve ABD arasında başlatılan, iktisat tarihinin en büyük ticari savaşında, iki tarafın da bazı bedeller ödeyeceği ve kayıplar yaşayacağı malum. Çin, bu konuda erken tahminde bulunarak, bir müdahale planı oluşturdu.


Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng dün, Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlığın etkilerinin hafifletilmesiyle ilgili olarak alınacak bazı önlemleri açıkladı.


Sözcü, ABD'nin ek vergi uyguladığı ürünler listesini inceledikten sonra, ithalat ürünlerinin alternatifleri ile ticaret ve yatırıma bütünsel etkilerini araştırdıklarını kaydederek, bakanlığın aşağıdaki önlemleri alacağını duyurdu:


-İşletmelerin ne şekilde bu çekişmeden etkilendiğinin sürekli analiz edilmesi;

-ABD mallarına uygulanan ek vergiden edinilen gelirin, esas olarak işletmeler ile çalışanlarının uğradığı zararın telafisinde kullanılması;

-İşletmelerin diğer ülke ve bölgelerden soya fasulyesi gibi tarım ürünleri ile su ürünleri ve otomobil ithalatını arttırmasının teşvik edilmesi,

-İşletmelerin meşru hak ve çıkarlarının korunması, daha elverişli bir yatırım ortamı yaratılması için çaba gösterilmesi.


Plan, “her şeyden önce halk” diyor

Çin hükümetinin, ticari savaşın kayıplarını hafifletmek için büyük riskleri azaltma gücünü, ticaret savaşına karşı dayanıklılık gücünü ve “her şeyden önce halk” ilkesine dayanan idare düşüncesini yanısıtan bir plan hazırladığı görülüyor.


Uzmanlar, ABD'nin Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamasının bazı Çinli şirketlere zarar vereceği gibi, bu şirketlerdeki çalışanlar ile sıradan vatandaşların hayatını etkileyeceğine işaret ediyor. Çin hükümeti, bu sonuçları öngördü; dolayısıyla en başından beri “ticari savaş” istemediğini açık sözlerle ifade etti.


Fakat şimdiki koşullara bakıldığında, Çin, bu savaşa girip, sonuna kadar savaşmak zorunda kalıyor. Öngörüsü güçlü uzmanlar, ABD'nin ticari savaş başlatmayı uzun zamandan beri planladığını, amacının sadece ticari dengeyi bozmak değil, esasen Çin'in yüksek bilimsel ve teknolojik inovasyon gücünü azaltarak, kalkınmasını engellemek olduğunu kaydediyor.


Bütün ulusun çıkarları için önemli

Söz konusu nedenlerle ABD'nin başlattığı ticari savaşa karşılık vermek, ülkenin geleceğini ve vatandaşlarını ilgilendiren bütün ulusal çıkarları koruma noktasında önemli bir adım. Dolayısıyla Çin, üstlenebileceği bedelleri ödeyerek, ABD'ye karşılık verecek.


Tabii ki, herhangi bir kayıp, Çin'in tamamı düşünüldüğünde kısmî ve küçük kapsamlı olacaktır, fakat bireylere veya şirketlere büyük etkiler getirebilir. Çin hükümeti, her şeyden önce halkın çıkarlarına önem veriyor ve kesinlikle olumsuz etkileri asgari düzeye indirmek için elinden geleni yapacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor