Xi'den Çin-Arap işbirliğini güçlendirme vurgusu

2018-07-10 15:31:25 CRI

Xi'den Çin-Arap işbirliğini güçlendirme vurgusu

Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı bugün Beijing'de yapıldı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin ile Arap ülkeleri arasında kapsamlı işbirliği, ortak kalkınma ve geleceğe yönelik stratejik ortalık ilişkisi kurulacağını açıkladı.

Xi, Çin tarafından ileri sürülen “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin Arap ülkeleri dahil uluslararası toplumda geniş destek ve aktif katılımla karşılandığını vurguladı.

“Kuşak ve Yol” sınırları içinde önemli bir bölgede yer alan Arap ülkelerinin “Kuşak ve Yol” inşasında doğal işbirliği ortağı olduğuna işaret eden Xi, “Kuşak ve Yol” inşasının Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin kapsamlı gelişimine hız verdiğini ve iki taraf arasındaki işbirliğinin yeni bir aşamaya geçtiğini ifade etti.

Xi, Çin'in Arap ülkeleriyle hem stratejik hem girişimsel kenetlenmeyi güçlendirerek, “Kuşak ve Yol” inşasını hızlandırmaya ve Ortadoğu'daki barış ve istikrarı birlikte korumaya hazır olduğunu söyledi.

Xi, Çin ve Arap ülkelerinin uluslararası arenadaki önemli siyasi güçler olarak, Ortadoğu bölgesinde bir kalkınma yolu bulunmasını hızlandıracaklarını belirtti.

Ortadoğu'daki zengin çeşitliliğin, bölgesel canlılığın kaynağı olması gerektiğine işaret eden Xi, bütün ülkelerin kendi isteğiyle yaptıkları tercihlere saygı gösterilmesi ve herkese eşit davranılması, farklılıkların bir kenara bırakılarak fikir birliğine varılmasında ısrar edilmesi, ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik yapısının yaratılması önerisinde bulundu.

Xi, ilgili taraflara uluslararası arenada kabul gören fikir birliklerine uyularak, Filistin sorununu da adil şekilde çözme çağrısında bulundu.

Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu'nun diyalog ve işbirliğini güçlendirme konusunda önemli rol oynayabileceğini vurgulayan Xi, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin yeni dönem gelişmelerine uygun olarak, Forumun inşasında da yenilik yaratılması gerektiğini ifade etti.

Xi, iki tarafın İpek Yolu ruhuyla adım adım hedeflere yaklaşarak, Çin ve Arap uluslarının canlanmasını sağlamak ve kader ortaklığını oluşturmak için yorulmadan çaba harcaması gerektiğini kaydetti.

Toplantıda Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmet El-Cabir El-Sabah, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel El Jubeir ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da konuşma yaparak; Arap ülkeleri ile Çin arasındaki işbirliğinde büyük potansiyelin bulunduğunu ve Arap ülkelerinin “Kuşak ve Yol” inşasına kolektif olarak katılmaya hazır olduklarını belirttiler.

Yabancı liderler ayrıca, Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen Çin-Arap kader ortaklığı ve insanlığın kader ortaklığı gibi önerilerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı'na Çin ve Arap Birliği üyelerinden temsilciler ile Arap Birliği Genel Sekreteri dahil yaklaşık 300 kişi katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor