Çin-Almanya Hükümetler Arası İstişare Toplantısı düzenlendi

2018-07-10 10:57:32 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Almanya Başbakanı Angela Merkel dün, 5. Çin-Almanya Hükümetler Arası İstişare Toplantısı'na birlikte başkanlık yaptı.

Toplantıda; iki ülkenin diplomasi, ekonomi, sanayi, maliye, finans, eğitim, bilim ve teknoloji, ticaret, çevre koruma, tarım, sosyal garanti ve sağlık gibi alanlardan gelen yetkililerden bilgi alındı.

Toplantıda, iki ülke arasında finans ve maliye alanındaki işbirliğinin güçlendirileceği, makro ekonomik politikalar konusundaki iletişimin pekiştirileceği, hem iki taraflı hem üçüncü piyasa işbirliği için finansman platformu yaratılacağına işaret edildi.

Ayrıca, G-20 gibi çok taraflı platformlar ile ticaret korumacılığına karşı çıkılacağı, çok taraflı kurallar temelinde oluşturulan serbest ticaret sisteminin savunulacağı, küresel ekonominin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümesinin hızlandırılacağı bildirildi.

Almanya, Çin'in finans piyasasını her geçen gün genişletmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Çin de Almanya'nın Frankfurt Finans Merkezi ve Offshore Renminbi piyasası inşasına yönelik desteğini ifade etti.

İki ülkenin iki taraflı ekonomi, ticaret ve yatırım işbirliğini ilerletmeye devam edeceğinin konuşulduğu toplantıda, serbest ticaret ve adil kurallar temelinde oluşturulan uluslararası piyasanın beraber korunacağı ve karşılıklı piyasa açılımının genişletilerek, piyasaya girişin kolaylaştırılacağı da kaydedildi.

Toplantıda ayrıca, iki ülke arasında dijitalleşme, otonom araç ve yapay zeka, bilimsel ve teknolojik inovasyon, çevre koruma, enerji tasarrufu, canlıların çeşitliliğini koruma, kültür, yüksek eğitim, diplomasi ve adalet gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirileceği vurgulandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang toplantıda yaptığı konuşmada, bu son istişarenin Çin ve Almanya yeni dönem hükümetleri arasında gerçekleştirilen ilk kapsamlı kenetlenme olarak, iki ülke arasındaki işbirliğini hızlandırmak açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Almanya ve Çin arasında sıkı ilişkilerin ve geniş işbirliği alanlarının bulunduğuna işaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, Almanya'nın Çin ile işbirliğini güçlendirerek, çok taraflılığı koruma ve uluslararası işbirliğini sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Merkel, iki ülke arasında otonom araçlarla ilgili işbirliği memorandumu imzalanmasının, iki ülke arasındaki otomobil ticaretinde kilometre taşı olduğunu ve iki ülke arasındaki karşılıklı çıkara ve ortak kazanca dayalı işbirliğinde yeni bir sayfa açacağına inandığını söyledi.

İki başbakan toplantıdan sonra; tarım, eğitim, gençlik ve otomobil gibi alanları kapsayan 20'den fazla işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor