Haber Analiz: Bu işte seyirci yok, ticaret savaşı herkese zarar verecek

2018-07-09 21:30:34

 (CRI Haber Merkezi)


Trump yönetiminin başlattığı ticaret savaşı çeşitli ülkelerden büyük tepki çekti. Kanada 12 milyar 600 milyon ABD doları tutarındaki ABD mallarına ek gümrük vergileri koyarken, Meksika ikinci misilleme paketinde 3 milyar dolarlık ek vergilere gitti. Çin, 6 Temmuz'da ABD'den ithal edilen 34 milyar dolar tutarındaki ürünlere ek vergi uygulamak zorunda kaldı. Aynı gün Rusya da bazı ABD ürünlerine ek vergi koyacağını duyurdu.


Küresel sanayi zincirine dahil olan tüm tarafların çıkarını yakından ilgilendiren ticaret savaşında, birçok ülkenin daha fazla içine çekilmesi öngörülüyor. Bu bağlamda, şimdilik kenarda durarak “taviz” politikası izleyen taraflar şundan emin olmalı: Ticaret savaşının alevi bir gün kendilerine de sıçrayabilir.


Kimin “kindarca” hareket ettiğine bakmalı


ABD'nin Haziran ayına dair istihdam verileri 6 Temmuz'da açıklandı. Verilere göre, ABD'de 213 bin yeni iş çıktı, özellikle imalat sektöründe ciddi artış görüldü. ABD Başkanı Donald Trump aynı gün bir açıklama yaparak, “Bütün gün elinden telefon düşmediği için artık yorulduğunu” söyledi. Trump, “Herkes bana telefon edip bizimle anlaşma sağlamak istiyor” ifadesini kullandı.


ABD'nin ticaret savaşını kazandığı yorumları yapılıyor… Peki, gerçekte durum öyle mi?


New York Times, tam da o gün, 6 Temmuz 2018 tarihli haberinde, ABD'de soya fasulyesinin fiyatının yüzde 15 oranında düştüğünü duyurdu. Köylülerin geliri azalırsa, hammadde ve donanım yönünde alım gücü de düşer ve genel ekonominin bundan olumsuz etkilenmesi kaçınamazdır.


ABD Soya Fasulye Derneği Başkanı John Heisdorffer “Oğlum benimle beraber soya fasulye ekiyor. Gelecekte Çin pazarına tekrar girmek için belki bütün ömrünü harcayacak… Bu durum beni çok endişelendiriyor” diye konuştu.


Tecrübeyle sabittir ki, bir yerde savaş varsa, insanlar artık kimin neden hareket ettiğini ve ilk ateşi açanın kim olduğunu unutur. Sosyal medyanın hâkim olduğu günümüzde, her türlü haber artık anlık olarak yayılıyor ve hap gibi tüketiliyor. Bunun etkisiyle görüş mesafesi azalıyor ve her şey çok çabuk unutuluyor.


Ticaret savaşını ABD başlattı. Gerek Kanada, gerek Meksika, gerekse Çin, ABD'nin vergi tarifesine aynı ölçekte karşılık veriyor. Ne bir zerre fazla ne de bir zerre az. Öncelikle bunun iyi görülmesi lazım. Gelinen bu noktada kamuoyunun hafızası diri tutulmalı, kimin “kindarca” hareket ettiği akıldan çıkarılmamalı. “Kinin hatırlatılması” uzlaşmayı reddetmek anlamına gelmiyor, aksine, bir Çin atasözünün dediği gibi, “Sorun çıkaran, sorunu çözer” ilkesinin altını çizmeyi amaçlıyor. Ticari savaşa son verme konusunda, top Trump yönetiminin yarı sahasında bulunuyor! 


Seyirci kalma!


Verilere göre, 8 Temmuz itibariyle çeşitli ülkelerin ABD mallarına uyguladığı ek vergilerin tutarı 75 milyar ABD dolarına ulaştı. Bunun 34 milyar dolarlık kısmı Çin'den geldi. Bu rakam, olayın “iki ülke arasındaki savaş” gibi lanse edilmesine sebep oluyor. Buna karşın, ABD Syracuse Üniversitesi tarafından açıklanan araştırma raporunda, ABD'nin ek vergi listesine giren Çin menşeli bilgisayar ve elektronik ürünlerden yüzde 87'inin sınır ötesi işletmeler tarafından Çin'de üretildiği ve asıl Çin malının sadece yüzde 13'lük bir oran oluşturduğunu gösteriyor. San Francisco Rezerv Bankası daha 2011 yılında “Made in China” etiketi taşıyan ürünlerin satışında her bir doların yüzde 55'inin ABD girişimcilerinin cebine gittiğine dikkat çekti. Bu tablo, ekonominin henüz bugünkü ölçekte küreselleşmediği 7 yıl öncesine ait bir görünüm.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor