Kuşak ve Yol, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu ile entegre olabilir

2018-07-09 20:47:56 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de düzenlenen Çin-Suudi Arabistan Üst Düzey Komitesi Siyaset ve Dışişleri Komisyonu'nun 3. toplantısına eş başkanlık etti. Toplantının diğer başkanıysa Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr oldu.

Suudi Arabistan'ın dünyada önemli etkisi olan bir Arap ülkesi olarak gelişmekte olan bir ekonomiye sahip olduğuna dikkati çeken Wang Yi, bu ülkenin kendine özgü gelişme yolunu ve ortaya koydukları 2030 Vizyonu'nu desteklediklerini kaydetti.

Çin-Suudi Arabistan ilişkilerinde siyasi güvenin artırılarak, Kuşak ve Yol Girişimi ile 2030 Vizyonu'nun entegre edilebileceğini belirten Wang Yi, 2020 yılında Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde düzenlenecek G20 zirvesine destek vereceklerini açıkladı.

Cubeyr, Tek Çin ilkesinden yana olan Suudi Arabistan'ın Güney Çin Denizi'yle ilgili meselelerde Çin'in tutumunu desteklediğini belirtti. 2030 Vizyonu ile Kuşak ve Yol Girişimi'nin entegre edilmesi de Suudi bakanın gündemindeydi. Cubeyr, enerji, madencilik, yatırım ve turizm gibi alanlarda işbirliğini derinleştireceklerini, üçüncü ülkelerde de Çin'le ortak projeler yürütmek istediklerini söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, Ortadoğu'daki çeşitli krizlerin çözümünde Çin'in daha aktif rol oynamasını da istedi.

Toplantının ardından taraflar arasında siyaset ve diplomasi alanında eylem planı imzalandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor