Wang Yi, Arap Birliği Genel Sekreteri Gayt'le görüştü

2018-07-09 10:28:34 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Çin'de düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı'na katılmak üzere Beijing'de bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt ile görüştü.

Wang Yi, Çin ile Arap ülkelerinin stratejik işbirliğini derinleştirerek her iki tarafın temel çıkarlarına ilişkin sorunlar üzerinde birbirlerine kararlı bir şekilde destek vermeleri, hem bölge hem dünya barış ve istikrarı için gerekli rolü üstlenmeleri gerektiğini söyledi.

Wang, iki tarafın kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini hızlandırması, “Kuşak ve Yol”u beraber inşa ederek uzun vadeli ve istikrarlı işbirliği ortaklığı oluşturması, Çin'in hızlı gelişiminin getirdiği fırsatları paylaşarak Arap ülkeleri ekonomisinin çok yönlü gelişmesini ve sanayileşme sürecini hızlandırması gerektiğine de işaret etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt ise, Arap ülkelerinin Çin ile “Kuşak ve Yol” inşasında işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Gayt, ayrıca Arap Birliği'nin Çin'le birlikte, 8. Bakanlar Toplantısı'nda olumlu sonuç elde edilmesi için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor