Ticaret savaşı potansiyel kazançların kaybına yol açabilir

2018-07-08 17:26:42

Kaynak: Çin Uluslararası Ekonomi Değişim Merkezi Başekonomisti: Cheng Wenling

ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkların, mart ayından beri inişli çıkışlı olduğunu söylemek mümkün. Ticaret savaşının kara bulutları, Çin-ABD ilişkilerine ve tüm dünya ülkelerine çok sayıda belirsizlik ve risk getirdi. Oysa farklı bir bakış açısıyla anlaşmazlıklara yaklaşılırsa, Çin-ABD işbirliği tarihinde yeni “mucizeler” yaratılabilir.


Beş açıdan potansiyel kazançlar kaybedilebilir

Ticaret savaşının başlaması Çin veya ABD'nin galibiyeti yerine iki tarafın da yenilgisiyle sonuçlanabilir ve beş açıdan potansiyel kazançların kaybına neden olabilir.


Birincisi, iki ülke geleceğe yönelik geniş işbirliği alanını yitirecek. Peterson Enstitüsü tarafından 2013 yılında yapılan araştırmanın bulgularına göre, Çin ve ABD işbirliği yaparak, serbest ticaret ve ikili yatırım sözleşmesine dair müzakereleri ilerletirse, 500 milyar ABD Doları tutarında dış ticaret hacmi ve 4 milyon 800 bin kişiye iş fırsatı daha elde edebilirler. Çin ve ABD, geleneksel ticaret açığını kapatma arayışından vazgeçerek, uzun vadeli çıkarlara göre hareket etmezlerse, geniş işbirliği ve entegrasyon ufukları da söz konusu olamaz.


İkincisi, küresel endüstri zincirinde iş payından doğacak dev çıkarlarını kaybedecekler. ABD, “301. Madde” soruşturma raporunda ortaya koyulan asılsız gerekçelerle Çin'e yaptırım uyguladığı takdirde, öncelikle küresel kredi zincirinin kopmasına yol açabilir. Bu durumda küresel endüstri, tedarik ve değer zincirleri de bozulacaktır. Sonuçta, piyasanın belirlemesi gereken küresel endüstriyel dağılım, işbirliği ve ticaret ile tüm dünya ülkelerinin bu mekanizmalar temelinde piyasadaki girişimlerinden doğan kazançlar da büyük zarar görebilir. Bu, Çin ve ABD dâhil tüm dünya ülkelerini olumsuz etkileyebilir.


Üçüncüsü, küresel ekonomik canlanmanın önündeki tarihi fırsatlar da yitirilebilir. Küresel ekonomi 2017 yılında toparlanmaya başladı, bu yıl ise kapsamlı bir iyileşme yaşandı. Dünya ekonomilerinin yüzde 75'inde büyüme görüldü. Buna paralel olarak küresel ekonominin olağan kalkınmadan hızlı kalkınma rayına girdiği gözleniyor. Çin ve ABD arasındaki ticari sorunların çözülememesi, küresel ekonomik canlanmaya da engel oluşturacaktır.


İlgili kuruluşlar tarafından yapılan araştırmaların sonuçları incelendiğinde, Çin ve ABD arasındaki ticari çatışmanın giderilememesi halinde, küresel ekonomide yüzde 40'lık bir gerileme öngörülebilir. Bu inkâr payı bırakılabilecek bir yorum değil, bir gerçektir. Zira Çin ve ABD'nin ticari büyüklüğü, dünya toplamının yüzde 25'ini oluşturuyor. Çin ve ABD'nin ikili ticaretinde sorunlar, küresel ekonomiye de büyük felaket getirecektir.


Dördüncüsü, uzun vadede kalıplaşmış uluslararası düzen ve kurallar otoriter ve bağlayıcı fonksiyonlarını yitirecek, küresel ekonomide kaosa yol açacaktır. Bir başka deyişle, Çin ve ABD işbirliği yaparsa dünya kalkınır, çatışırsa karmaşaya girer.


Günümüzde Dünya Ticaret Örgütü, kuruluşundan beri en zor dönemini geçiriyor. ABD, çok taraflılığın yerine tek taraflılığı, uluslararası kuralların yerine kendi kurallarını getirmeye çalışıyor. Tüm dünya ülkeleri, bu olumsuz gelişmelerden büyük endişe duyuyor. ABD'nin bu tek taraflı eylemleri, Çin ile işbirliğini zedeleyeceği gibi uluslararası düzeni de meydan okumalarla yüzleştirebilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor