Li Keqiang'dan 16+1 işbirliği vurgusu

2018-07-08 12:04:49

Çin Başbakanı Li Keqiang, Beijing ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin çok taraflı ve açık işbirliğine yeni model oluşturduğunu söyledi.

Dün Sofya'da düzenlenen 7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (16+1 ) Liderler Toplantısı'nda hazır bulunan Li Keqiang, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki açık, etkili ve kapsayıcı işbirliğinden her alanda olumlu neticelerin elde edildiğini belirtti.

Başbakan Li, 16+1 işbirliğinin geleceğine dair önerilerde bulundu. Buna göre, ekonomik küreselleşme, serbest ticaret ve mevcut küresel eğilimler temelinde çok taraflı ticaret sistemi korunarak tek taraflılığa ve korumacılığa karşı çıkılacak. Ticaret ile yatırımın serbestleşmesi ve kolaylaşması sağlanacak.

Sanayi bölgelerinin inşasına ve işbirliği potansiyelinin yenilenmesine önem verilerek, daha fazla Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin sanayi bölgelerinin inşasına katılması teşvik edilecek.

Bununla beraber finansal işbirliği pekiştirilerek, 16+1 işbirliği için finansman kanalları çeşitlendirilecek ve Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin finansal kuruluşlarının Çin'de şube açması sağlanacak.

İşbirliği düzeyi yükseltilerek, bölgesel kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi hızlandırılacak. Bu doğrultuda “2018 16+1 Yerel İşbirliği Yılı” etkinliği düzenlenecek.

Ayrıca kültürel temaslar sıkılaştırılacak, spor ve eğitim işbirliği pekiştirilecek. Bu kapsamda “2019 16+1 Eğitim ve Gençlerin İletişim Yılı” etkinliği gerçekleştirilecek. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin vatandaşlarının Çin'e seyahatlerinde vize, sınır giriş ve çıkış işlemleri kolaylaştırılacak.

7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (16+1 ) Liderler Zirvesi, dün Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yapıldı. Toplantıya Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden liderlerin yanında Avrupa Birliği (AB), Avustralya, İsviçre, Yunanistan, Belarus ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gözlemci üyeler olarak katıldılar.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor