“ABD ve Çin, ticari anlaşmazlıkları yalnızca diyalogla çözebilir”

2018-07-07 17:00:48

New York merkezli ABD-Çin Ticaret Odası'ndan (CGCC) dün yapılan açıklamada, Beijing ile Washington arasındaki ticari anlaşmazlıkların “yalnızca diyalog ve müzakere yoluyla” çözülebileceği ifade edildi.

Kar amacı gütmeyen ve Çinli girişimcileri temsil eden ABD'deki en büyük örgüt CGCC'nin başkanı Xu Chen, açıklamasında, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ABD'nin başlattığı ticari anlaşmazlıkların “küresel ve yerel piyasalarda ciddi karmaşa”ya yol açtığını dile getirdi.

Ticaret savaşının, “fiilen her sektör için ve hatta dünyanın tamamındaki tüm şirketlere, çalışanlara ve tüketicilere” “ciddi zarar ve sıkıntı yaratma ihtimalinin yüksek” olduğunu belirten Xu, “Biz bugün bile diyalog ve müzakere yoluyla uzlaşmaya varılabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Xu Chen, tarihin ve hâlihazırdaki gerçeklerin, ticaret savaşının galibi olmadığına ve birbirine bağımlılık eğiliminin olduğu bir dünyada bir dünyada fikirlerin, ürünlerin ve hizmetlerin değişimi ile ticaretin artırılmasıyla ancak iki ülkenin daha fazla yarar göreceğine işaret ettiğini vurguladı.

Xu'nun verdiği bilgilere göre, CGCC 1500 Çinli ve ABD'li üye şirkete hizmet veriyor. Örgüte üye Çinli şirketler, şimdiye kadar ABD genelinde toplamda 120 milyar ABD Doları değerinde yatırım yaptı, 200 binden fazla kişiye doğrudan istihdam sağlarken bir milyonu aşkın kişiye de dolaylı olarak iş fırsatı yarattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor