Wang Yi, Çin'in İran nükleer sorunuyla ilgili tutumunu anlattı

2018-07-07 11:49:32 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Cenevre'de İran nükleer anlaşması konulu toplantıda Çin'in anlaşmayla ilgili tutumunu açıkladı.

Wang Yi, anlaşmaya taraf ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantının önemli bir dönemeçte ve doğru zamanda düzenlendiğini belirtti.

Wang Yi, toplantıda, İran nükleer anlaşmasının uygulanmasına devam edilmesi, uluslararası hukuku ihlal eden tek taraflı yaptırımlara karşı çıkılması ve uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme mekanizmasının korunması yönündeki bir ortak bildirinin onaylandığını da açıkladı.

Çin'in İran nükleer soruna dair tutumunu beş madde hâlinde açıklayan Wang Yi, uluslararası kuralların uygulanması, kapsamlı nükleer anlaşmanın sürdürülmesi, Ortadoğu'daki istikrarın korunması, tek taraflı yaptırımların terk edilmesi ve diyalog ve istişarede ısrar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in başından beri İran nükleer anlaşmasını koruduğunu ve uyguladığını hatırlatan Dışişleri Bakanı Wang Yi, ilgili taraflarla temas ve koordinasyonu sağlayarak çok taraflılığın galip gelmesi için kararlılıkla çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor