Çin Dışişleri Bakanı: İran Nükleer Anlaşması'nı korumalıyız

2018-07-07 11:34:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanı: İran Nükleer Anlaşması'nı korumalıyız

(Xinhua, Georges Schneider)

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in, İran ile yapılan kapsamlı nükleer anlaşmayı kararlılıkla korumak için çabalarını sürdüreceğini belirtti.

İran ile 2015 yılında yapılan ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı adı verilen anlaşmaya taraf ülkelerin dışişleri bakanları dün Viyana'da bir araya geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin başkanlık ettiği toplantıya, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin yanı sıra, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt da katıldı.

Toplantıda söz alan Wang Yi, ilgili ülkeler tarafından imzalanan ve BM Güvenlik Konseyi'nde onaylanan anlaşmanın, çok taraflılığın önemli bir neticesi olmanın yanında, anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözülmesi için de bir örnek oluşturduğuna işaret etti. Wang, anlaşmanın uygulamada olduğu üç yılda, krizde yumuşama görüldüğünü, bunun Uluslararası Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Mekanizması'nın korunmasında da aktif rol oynadığını söyledi.

Tarafların, mevcut durumda anlaşmayı dayanışma içinde uygulamayı sürdürmeleri gerektiğini kaydeden Çinli bakan, herhangi bir tek taraflı ve yasa dışı yaptırıma karşı çıktıklarının altını çizdi.

Toplantıya katılan diğer bakanlar da ilgili ülkelerin çok taraflılık doğrultusunda temas ve koordinasyonu yoğunlaştırmaları, söz konusu anlaşmayı ortaklaşa korumaları gerektiğini vurguladılar.

Tahran yönetimi, 2015 yılında Çin, ABD, İngiltere, Rusya ve Almanya ile kendisine yönelik yaptırımların gevşetilmesi karşılığında nükleer silah programını sonlandıracağına dair anlaşmaya imza atmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs'ta İran nükleer anlaşmasından çekilme kararını açıklarken, bu ülkeye petrol ambargosu da dâhil olmak üzere yeniden yaptırım uygulanması çağrısı yapmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor