Xi'den Tayland'daki tekne faciasıyla ilgili talimat

2018-07-07 11:10:59 CRI

Xi'den Tayland'daki tekne faciasıyla ilgili talimat

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Tayland'ın Phuket Adası'nda meydana gelen tekne faciası sonrasında arama kurtarma çalışmalarının en iyi şekilde yürütülmesi talimatını verdi.

Xi Jinping, Dışişleri Bakanlığı ile Çin'in Tayland'daki büyükelçilik ve konsolosluklarından gerekli tedbirleri almalarını isterken, Tayland hükümetine ile ilgili birimlere de arama kurtarma ve tedavi çalışmalarında ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulundu.

Turistleri taşıyan iki tekne, şiddetli fırtına nedeniyle önceki akşam Phuket Adası açıklarında battı. Teknelerde bulunan 127 Çin vatandaşından 16'sının hayatını kaybettiği, 33'ünün ise kayıp durumda olduğu bildirildi. Kurtarılan yolcuların sayısı ise 78 olarak açıklandı.

Xi Jinping, ayrıca ilgili birimlerden yaz tatillerinde halkın can ve mal güvenliğinin korunması için zamanında risk uyarıları yayımlamalarını, seyahat acenteleri ile turistleri bilgilendirmelerini talep etti.

Diğer yandan Çin Başbakanı Li Keqiang da tekne faciası sonrasında arama kurtarma çalışmalarının ve yaralıların tedavisinin en iyi şekilde sürdürülmesi talimatını verdi.

Resmî ziyaret için Bulgaristan'da bulunan Li Keqiang, Çinli turistlerin güvenliklerinin sağlanmasına önem verilmesi, yurt dışında yaşayan Çin vatandaşlarının meşru hak ve çıkarlarının etkin bir şekilde korunması ve seyahat güvenliklerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Facia sonrası Çin Dışişleri Bakanlığı ile Çin'in Tayland'daki diplomatik temsilciliklerinin acil müdahale mekanizmasını başlattıkları, buna ek olarak bir çalışma ekibinin de Çin'den Tayland'a gönderildiği bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor