ABD'nin “ticari zorbalığı” yenilgiye uğrayacak

2018-07-06 21:17:05 CRI

ABD'nin “ticari zorbalığı” yenilgiye uğrayacak


(Kaynak: CRI, Yazar: Sheng Yuhong)

ABD, Çin'den ithal edilen ürünlere yönelik yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi uygulamasını bugün resmen başlattı. Buna karşılık olarak Çin, bu ülkeden ithal ettiği ürünlere aynı oranda ek gümrük vergisi getirdi. Böylelikle, Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsünün de belirttiği gibi, ekonomi tarihindeki en büyük ticaret savaşı başlamış oldu. Sözcü, aynı açıklamasında, bunun Çin'in ülkenin ve halkının çıkarlarını korumak için almak zorunda kaldığı bir karşı tedbir olduğunu da söyledi.

Tabii ki, Çin bu ticaret savaşında yalnız değil... Daha önce AB, Kanada, Meksika, Hindistan ve Türkiye gibi ülkeler de ABD'nin adımlarına karşılık vermişti. Dünya genelinde, ABD'nin “ticari zorbalığına” direnen ve her geçen gün büyüyen bir güç oluştuğu görülüyor.

Dünyadaki tek “süper güç” olarak ABD, ekonomi, teknoloji ve savunma gibi alanlarda mutlak üstünlüklere sahip. ABD, önceki yıllarda hegemonyasını “dünya polisi” kisvesi altında yürütüyordu. Son dönemde ise bu kisveyi kullanmaya dahi tenezzül etmeyerek, doğrudan doğruya “Bir tek ben” ve “Önce Amerika” diyerek, diğer ülkelere karşı gümrük sopasını sallayarak, apaçık şekilde ticari zorbalığını ve de gerçek yüzünü gösteriyor.

ABD'nin bu eylemleri, sadece küresel endüstriyi ve değer zincirini zedelemekle kalmıyor; aynı zamanda, küresel ekonominin canlanmasını engelliyor ve küresel piyasaları sarsıyor. Bu, en nihayetinde Amerikan işletmeleri ile vatandaşları dâhil olmak üzere birçok masum şirketin ve tüketicinin çıkarlarına da zarar getirecek.

Nitekim, ABD'nin 34 milyar dolarlık ek vergi tedbirini uygulayacağı işletmelerin yüzde 59'u, aralarında ABD'li şirketlerin de bulunduğu Çin'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli işletmeler. Bu nedenle ABD, dünyaya kurşun sıkarken, aslında kendisine de sıkıyor. Kısaca, bu herkese yıkım getirecek eylemlerin daha en başından yenilgiye uğraması kaçınılmaz.

Tarih, bizler için bir ayna gibidir. ABD'nin daha önce de başlattığı ticaret savaşlarına bakıldığında, bunların arkasında, kendi yaşadığı iç ekonomik sorunların olduğu görülüyor. ABD'li liderler de tarihte ticaret savaşları açmak suretiyle kendi sorumluluklarını başkalarının omuzlarına atmayı hedefledi. Ancak, yine tarih bize gösterdi ki, bu etkisiz yaklaşım ABD'nin sorunlarını çözemediği gibi, dünya ekonomisini de her defasında durgunluğa itti. Örneğin, 17 Haziran 1930 tarihinde dönemin ABD Başkanı Herbert Clark Hoover, The Smoot-Hawley Tarife Yasası'na imza attı ve ithal edilen 2 binden fazla çeşit ürüne yüksek vergiler getirdi. Bu adım, birçok ülkenin misillemesine yol açtı. En sonunda ABD'nin hem ithalatı hem de ihracatında yüzde 50 düşüş yaşandı. Ülke ekonomisi, uzun süreli bir bunalıma girdi. Ayrıca, küresel ticaret de 1930-1934 döneminde sürekli geriledi. Gerileme hızı bir dönem yüzde 40'a ulaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor