Çin: Tayland'daki tekne faciasıyla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz

2018-07-06 19:53:00

Çin, Tayland'ın Phuket Adası'nda dün iki turist teknesinin alabora olmasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ve acil müdahale mekanizmasını başlattığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kurtarılan Çinli turistlere ve ailelerine yardım sağlandığını aktardı. Lu Kang, Çin'in Tayland'a arama kurtarma çalışmalarındaki aktif çabaları ve yaralılara yardımlarından dolayı minnettar olduğunu ve kayıpların bulunması için çalışmaların sürdürülmesini arzuladığını söyledi. Sözcü, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin hükümeti olayla ilgili gelişmeleri yakından takip etmektedir. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping başta olmak üzere tüm liderler bu konuda bir dizi önemli talimat verdi. Dışişleri Bakanlığı acil müdahale mekanizmasını başlattı, çok sayıda bakanlıktan oluşan karma çalışma ekibi Tayland'a doğru yola çıktı. Çin hükümeti ve Çin'in Tayland'daki büyükelçiliği ile konsoloslukları olayda mağdur olan Çin vatandaşlarına yardım ulaştırmaya çalışıyor.”

Tayland'ın ünlü turizm adası Phuket'de dün 17.45 itibarıyla iki turist teknesinin alabora olması sonucu 50'den fazla turist kayboldu. Teknede çoğunlukla Çinli turistlerin bulunduğu ifade edilirken, şiddetli rüzgâr nedeniyle arama çalışmalarının zorlaştığı belirtildi.

Phoenix PC Diving ve Serenita adlı iki teknede toplam 127'si Çinli olmak üzere 133 turist bulunuyordu. Tayland makamları şu ana kadar 78 Çinli turistin kurtarıldığını ve hastanede tedavi gördüklerini belirtiyor.Bugün yerel saatle 17.00 itibarıyla da 16 Çinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cuma sabahı itibarıyla arama çalışmalarına helikopterle devam edileceği bildiriliyor. Deniz polisi ve yerel balıkçılar da arama çalışmalarına katılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor