Çin: Ticari korumacılığa karşıyız

2018-07-06 19:47:36 CRI

Çin: Ticari korumacılığa karşıyız

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in öteden beri tek taraflılığa, ticaret ve yatırım korumacılığına karşı çıktığını yineledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in ticaret ve yatırım korumacılığına karşı çıktığını ve dünyanın diğer ülkeleriyle serbest ticareti ve çok taraflı sistemi koruyacaklarını vurguladı.

Sözcü, ABD'nin Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 25 oranında ek gümrük vergisini bugünden itibaren resmen hayata geçirmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Washington'un bu girişiminin hem Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu hem de küresel ticari düzeni zedeleyeceğini belirten Lu Kang, küresel piyasalarda huzursuzluğun yaşanacağını ve küresel ekonomik canlanmanın da engelleneceğini kaydetti.

Çin'in elinden geldiğince tarafların küreselleşme sürecini objektif olarak kavramaya sağlamaya çalıştığını anlatan Sözcü, ticaret ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklara rasyonel çözüm bulunması gerektiğini hatırlattı. Açıklamada, ilgili tarafa da Çin ile aynı yönde çaba gösterme ve tek taraflı eylemlerden uzak durma çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, BRICS 8. Ekonomi ve Ticaret Bakanları Toplantısı'nda yapılan açıklamada, Dünya Ticaret Örgütü'ne üye ülkelerin çok taraflı ticaret sistemini koruma taahhütlerini yerine getirmeleri istendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor