Çin Dışişleri Bakanı: Korumacılığa Avrupa'yla beraber karşı çıkalım

2018-07-06 11:05:53

Çin Dışişleri Bakanı: Korumacılığa Avrupa'yla beraber karşı çıkalım

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Ticari korumacılık peşinde koşmak, başkasına zarar verirken kendine hiçbir yarar getirmeyen dar görüşlü bir yaklaşımdır” dedi.

Aynı zamanda Çin Devlet Konseyi Üyesi olan Wang Yi dün Viyana'da Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl'le bir araya geldi.

Wang Yi, tek taraflı her eylemin, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal ederek çok taraflı ticaret sistemini zedeleyeceğini, dünya ekonomisinin canlanma eğilimine ve geleceğine gölge düşüreceğini belirtti.

Wang Yi küreselleşmenin ilerlediği günümüz dünyasında, tüm ülkelerin uluslararası iş bölümüne entegre olduğunu, sektör ve değer zincirlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu hatırlatarak, Çin'in ticari korumacılığa karşı çıkmasının sadece kendi meşru çıkarlarını değil, aynı zamanda Avrupa Birliği dâhil tüm dünyanın ortak çıkarlarını koruma amacı taşıdığına dikkat çekti.

Wang Yi, çok taraflı ticaret sisteminden faydalanan taraflar olarak Çin ve AB'nin, kurallara dayalı bir serbest ticaret sistemini müdafaa etmelerinin önemini vurguladı.

Tek taraflılık ve ticari korumacılıkla mücadelede ön cephede yer aldıklarını kaydeden Wang Yi, “Ancak bu esnada kimsenin arkamıza saklanıp bizi sırtımızdan vurduğunu görmek istemeyiz” ifadesini kullandı.

Çin ile AB arasında karşılıklı güven artmalı

Avusturyalı muhatabıyla yaptığı görüşmede ikili ilişkileri de ele alan Wang Yi, Avusturya'nın Kasım ayında düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılımı vesilesiyle somut işbirliğini derinleştirme fırsatına sahip olduklarını söyledi. Wang Yi, Avusturya'nın Kuşak ve Yol girişiminin inşasına verdiği desteği de takdirle değerlendirdi.

Avusturya, AB dönem başkanlığını yürütüyor. Çin tarafı, Çin ile AB arasında karşılıklı stratejik güvenin artırılması için, Avusturya'nın dönem başkanı olarak yapıcı rol oynamasını ümit ediyor.

Wang Yi görüşmede ayrıca, Avrupa bütünleşme sürecine olan desteklerini de bir kez daha beyan etti.

Karin Kneissl, Avusturya-Çin ilişkisinin tarihi en iyi döneminde bulunduğunu ve Çin'le ikili ilişkilerde daha fazla kazanç elde etmek istediklerini belirtti.

İki bakan ayrıca İran nükleer sorunu hakkında da fikir alışverişinde bulundu, kapsamlı anlaşmanın sürdürülmesi hususunda mutabakat sağlandı.

Tüm taraflar nükleer anlaşmaya uymakla yükümlü

Çin-Avusturya dışişleri bakanlarının görüşmesinde İran nükleer anlaşması da gündeme geldi. Wang Yi, kısa süre sonra düzenlenecek İran nükleer sorunuyla ilgili dışişleri bakanları toplantısının önemini vurgulayarak, anlaşmanın korunması ve sürdürülmesiyle ilgili olarak toplantıda net bir mesaj verileceğine olan inancını dile getirdi.

Nükleer anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi'nin onayından geçmiş uluslararası çok taraflı anlaşma olduğuna dikkati çeken Wang Yi, tüm tarafların bu anlaşmaya uymakla yükümlü olduğunu kaydetti.

Wang Yi ayrıca Çin'in nükleer anlaşmayı korumak için AB ile ortak hareket edeceğinin de altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor