18 yıl sonra Sofya'da bir Çin başbakanı

2018-07-06 10:31:49

18 yıl sonra Sofya'da bir Çin başbakanı

Başbakan Li Keqiang, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya ulaştı. Li, bu ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirecek ve Sofya'da düzenlenecek 7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (CEEC) Zirvesine katılacak.

18 yıl aradan sonra bir Çin başbakanı Bulgaristan'ı ziyaret ediyor. Li Keqiang, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu artırmak, her alanda işbirliğini pekiştirmek ve iki ülke arasındaki kapsamlı ortaklık ilişkisini daha yüksek düzeye taşımak için Bulgaristan'da bulunduğunu dile getirdi.

Li, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında geliştirilen işbirliğinin güçlenmesiyle Avrupa'da bütünleşme sürecinin de ilerletilebileceğini belirtti.

Başbakan Li, korumacılık, tek taraflılık ve küreselleşme karşıtı düşüncelerin filizlendiği bir dönemde, Orta ve Doğu Avrupa'daki 16 ülkenin liderleriyle, çok taraflılığın ve ekonomik küreselleşmenin korunmasını ele alacaklarını kaydetti.

Li Keqiang ziyareti sırasında Bulgar mevkidaşıyla görüşecek, iki başbakan nezaretinde çok sayıda işbirliği anlaşması imzalanacak.

Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Zirvesinde geleceğe dair işbirliği planı saptanacak, işbirliği belgeleri imzalanacak, ekonomi ve ticaret forumu gibi etkinlikler düzenlenecek. Zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme gerçekleşmesi de bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor