Tayland'da çok sayıda Çinli turistin bulunduğu 2 tekne alabora oldu

2018-07-06 09:06:41

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Tayland'da çok sayıda Çinli turistin bulunduğu 2 tekne alabora oldu


Tayland'ın ünlü turizm adası Phuket'de dün 17.45 itibariyle iki turist teknesinin alabora olması sonucu 50'den fazla turist kayboldu. Teknede çoğunlukla Çinli turistlerin bulunduğu ifade edilirken, şiddetli rüzgâr nedeniyle arama çalışmalarının zorlaştığı belirtildi.

Phoenix PC Diving ve Serenita adlı iki teknede toplam 127 Çinli turist bulunuyordu, Zhejiang eyaletinden 36 kişilik bir tur grubu da bu ekibe dâhildi.

Tayland makamları şu ana kadar 77 Çinli turistin kurtarıldığını ve hastanede tedavi gördüklerini belirtiyor. Ancak hala 49 Çinli vatandaş kayıpta.

Cuma sabahı itibariyle arama çalışmalarına helikopterle devam edileceği bildiriliyor. Deniz polisi ve yerel balıkçılar da arama çalışmalarına katılıyor.

Çin Büyükelçiliği de arama kurtarma çalışmalarına katılmak için harekete geçti. Çin'in Bangkok Büyükelçisi Lü Jian, büyükelçiliğin ve Çin'in Songkhla Başkonsolosluğu'nun elinden geleni yaparak çalışmaları yürütmesini istedi. Lü Jian, Tayland makamlarının, Çin vatandaşlarının tedavilerini en iyi şekilde yürütmesi gerektiğini vurguladı. Çinli büyükelçi ayrıca, Tayland'ın bir an önce kazanın sebebini araştırması çağrısında bulundu. Çin Büyükelçiliğinde yardım hattı açıldı.

Çin'in Songkhla Başkonsolosluğu çalışanları bizzat kaza mahalline giderek turistlerin kurtarılması çalışmalarını yakından izliyor.

CGTN'de çıkan habere göre, Tayland'da turist teknelerinin bakımsızlığının yanı sıra, deneyimsiz, ehliyetsiz ekiplerin ihmalkârlığı nedeniyle meydana gelen kazalarda her yıl ortalama 20 kişi hayatını kaybediyor. Tayland'ın turizm gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan Çin'de, tekne turlarının güvenliği sorgulanıyor.

Tayland'ın güneyinde yer alan Andaman denizi açıklarında yağmur sezonu başladı, uzmanlar bu dönemde tekne turuna çıkmanın uygun olmadığını belirtiyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor