Çin: Uzayda silahlanma etkin şekilde engellenmeli

2018-07-05 17:29:55

“Uzayda Silahlanmanın Engellenmesi” başlıklı uluslararası seminer, 4-5 Temmuz'da Beijing'de yapıldı.

Çin, Rusya ve BM tarafından ortaklaşa düzenlenen seminere Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Pakistan, Almanya, Fransa, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve Japonya gibi 20'den fazla ülkeden 60 temsilci katıldı.

Seminerde uzay güvenliği, uzayda silahlanma yarışı tehdidi ve uzayda silahlanmayı engelleyebilecek hukuki yaptırımlar gibi önemli konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui, seminerde yaptığı açıklamada, uzay güvenliğinin korunmasına yönelik önerilerde bulundu.

Zhang Hanhui, uzay alanında mevcut uluslararası hukuk kurallarını baz alan bir hukuk sisteminin oluşturulması, uzayda silahlanma tehdidinin kökünün kazınması ve kalıcı barışın sağlanması gerektiğini söyledi.

Tüm dünya ülkelerinin karşılıklı saygı temelinde ortak, kapsamlı, işbirlikçi ve sürdürülebilir güvenlik konseptinden hareket ederek çifte kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkileri kurmak suretiyle uzay güvenliğini sağlamalarının önemine değinen Zhang Hanhui, uzay programlarının barışçı amaçlara hizmet etmesi gerektiğini belirtti.

Zhang Hanhui, uzay yönetim sisteminin sürekli iyileştirilmesi, uzay ortamındaki koşulların kötüleşmesine müdahale edilmesi, böylece bu alanda uzun vadeli kalkınmanın gerçekleştirilmesi çağrısı yaptı.

Zhang Hanhui, Çin'in diğer ülkelerle el ele vererek, uzayda insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması için çaba harcamaya hazır olduğunu kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor