“Li'nin Avrupa ziyareti işbirliğinde yeni ufuklar açacak”

2018-07-05 11:31:37

 Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Bulgaristan ve Almanya ziyaretlerinin, Çin ile Avrupa arasında kapsamlı işbirliğini ilerletmesi bekleniyor.


Çin Başbakanı Li Keqiang 5-10 Temmuz günlerinde Bulgaristan ve Almanya'ya resmi ziyarette bulunacak, Sofya'da düzenlenecek 7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi'ne katılacak. Li ayrıca Almanya'da 5. Çin-Almanya Hükümetler Arası İstişare mekanizmasına başkanlık edecek.


16+1 işbirliği, Çin ile 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesi arasında kurulan bir sınır ötesi işbirliği platformu. 2012 yılında kurulmasından bu yana, ticaret ve yatırım alanlarında hızlı bir gelişme kaydedildi.


Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 2017 yılına kadar Çin ile 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesi arasında ticaret hacmi 15,9 artarak 68 milyar ABD dolarına ulaştı. Çinli şirketlerin adı geçen 16 ülkeye yaptığı yatırım 9 milyar ABD dolarını aşarken, 16 ülkeden Çin'e 1 milyar 400 milyon dolar çekildi.


Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, son zirvede 16+1 İşbirliği için kalkınma planı hazırlanmasını, işbirliği mekanizmasının daha sağlıklı hale getirilmesini ve halklar arasında anlayışın pekiştirilmesini arzuladıklarını belirtti.


Çin Sosyal Bilimler Akademisi Avrupa Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Orta ve Doğu Avrupa Araştırma Departmanı Direktörü Liu Zuokui, işbirliği mekanizmasının sağlıklı hale getirilmesinin işbirliği için kurumsal garanti sağlayacağını ve daha geniş alanda işbirliğine üst düzey planlama yapılacağını kaydetti.


Liu ayrıca, Başbakan Li Keqiang'ın Bulgaristan ve Almanya ziyaretlerinin, Çin ile Avrupa arasındaki ilişkilere olumlu etkiler bırakacağını ifade etti.


Kuşak ve Yol ile 16+1 İşbirliği çerçevelerinde Çin ve Bulgaristan, ticaret, yatırım ve tarım işbirliğinde büyük başarılar kaydetti. Çin Bulgaristan'ın 10. büyük ihracat ülkesi ve 7. büyük ithalat ülkesi oldu.


Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, daha önce yaptığı basın toplantısında iki başbakanın çok sayıda hükümetler arası işbirliği belgesi ve ticaret anlaşmasının imzalanmasına tanıklık edeceğini söyledi.


Almanya Çin'in Avrupa'daki en önemli ticaret, yatırım ve teknoloji işbirliği ortağı konumunda. İki ülke ticaret, yatırım, bilim ve teknoloji, inovasyon ve kültür alanlarında somut işbirliğinden büyük fayda sağlıyor. Hükümetler arası istişare mekanizması Çin-Almanya işbirliğinin “motoru” olarak tanımlanıyor.


Başbakan Li Keqiang son ziyaretinde Alman mevkidaşı Angela Merkel ile bir araya gelecek, ikili işbirliğinin Çin-Avrupa ilişkilerinde itici rol oynaması, serbest ticaret ve çok taraflılığın korunması ve çeşitli güncel konularda eşgüdüm sağlanması gibi konuları ele alacak.


Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden uzman Liu Zuokui, Çin ile Almanya arasındaki hükümetler arası istişare mekanizmasının, ticaretin küreselleşmesi ve serbestleşmesini ilerleteceğini ve Çin-Avrupa ilişkilerinde olumlu etkiler yatacağını ifade etti.


Liu, “İki taraf ticaretin küreselleşmesini ilerletecek. Çin-Almanya işbirliği Çin-Avrupa ilişkilerinde motor rolü oynuyor. İkili ilişkiler iyi giderse, Avrupa'nın gelişmesi için olumlu bir örnek ve ilerletici güç olacaktır” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor